Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Normy zatrudnienia pielęgniarek wyłączone

Normy zatrudnienia pielęgniarek wyłączone fotolia.pl

W celu walki z epidemią Koronawirusa Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało wiele zmian, które mają usprawnić działanie systemu ochrony zdrowia. Część z nich dotyczy personelu medycznego – oto one.

Planowana jest optymalizacja norm zatrudnienia personelu. W tym celu podpisane zostanie rozporządzenie, które do grudnia wyłączy wszystkie normy związane z zatrudnieniem personelu. Te normy będą poluzowane. Zostanie wprowadzona także możliwość, by to kierownicy jednostek decydowali o normach zatrudnienia.  

Rezydenci zostaną zwolnieni z konieczności odbycia egzaminu ustnego. Specjalizacje zakończą się egzaminem pisemnym.  

Wszyscy medycy, którzy zostaną skierowani na kwarantannę lub izolację, otrzymają 100 % wynagrodzenia. Rozwiązanie zostanie uregulowane na poziomie ustawowym. Takie rozwiązanie zostanie zastosowane także dla służb mundurowych. 

W ustawie, która zostanie przedłożona do Sejmu, znajdzie się przepis, który wyłączy odpowiedzialność karną dla lekarzy czy pielęgniarek za błędy popełnione podczas udzielania świadczeń w ramach wali z COVID-19, ale jeśli będzie to błąd nieumyślny lub nie będzie to oczywiste zaniedbanie. 

Źródło: MZ

Czw., 22 Prn. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek