Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Cała Polska będzie żółta strefą

Cała Polska będzie żółta strefą fot. pixabay.com

Na wspólnej konferencji prasowej Prezesa Rady Ministrów i Ministra Zdrowia, premier Mateusz Morawiecki poinformował, że od soboty (10 października ) cały kraj znajdzie się w strefie żółtej. Oznacza to, że powracamy do noszenia maseczek w całej strefie publicznej, nie tylko w sklepach, kościołach czy innych zamkniętych obiektach.

Premier poinformował także, że na chwilę obecną (08.10.2020 r. – red.) w Polsce pozostaje wolnych około 60% łóżek szpitalnych, dysponujemy również około 500 wolnymi respiratorami. Premier zachęcił seniorów do pozostania w domach, bowiem to ich najczęściej dotyka, w sposób szczególny, Koronawirus.

Od soboty lokale gastronomiczne otwarte będą jedynie do godzinie 22.00. W całej Polsce liczba osób na imprezach okolicznościowych nie będzie mogła przekroczyć 75 osób, natomiast w strefach czerwonych liczba ta będzie wynosiła maksymalnie 50 osób. Resort Zdrowia wskazał, że co tydzień, w czwartki, aktualizowany będzie wykaz powiatów znajdujących się w strefie czerwonej.

Minister Zdrowia zapowiedział zmiany w strategii szpitalnej. Zapewnionych ma zostać więcej łóżek i więcej respiratorów, aby zabezpieczyć społeczeństwo. Resort będzie pracował nad większym zaangażowaniem personelu medycznego w walce z pandemią. Część personelu ma zostać przeniesionych z dotychczas wykonywanej pracy do innych obowiązków.

Szpitale III poziomu zostaną zredefiniowane. Szpitale te będą w całości zajmowały się pacjentami z COVID-19, będą one nosiły nazwę szpitali koordynacyjnych. Liczba łóżek, w tych szpitalach, zwiększy się o około 4 000 miejsc. Takich szpitali będzie w kraju 16 – w każdym województwie jeden.

Bezpieczniejsza koordynacja będzie zadaniem wojewódzkich zespołów zarządzania kryzysowego. Zespoły te będą miały zwiększony zakresy zadań. Do tych zespołów dołączą przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia i lekarze przedstawiciele szpitala koordynacyjnego oraz przedstawiciele okręgowych izb lekarskich i pielęgniarskich. Zadaniem wojewódzkich zespołów zarządzania kryzysowego będzie  bieżąca koordynacja przepływu pacjentów pomiędzy szpitalami oraz koordynacja karetek wymazowych.

Zespoły te będą miały również za zadanie rozbudowanie sieci izolatoriów, w których zostanie także  wyraźnie zwiększona liczba miejsc. Izolatoria te będą przeznaczone dla pacjentów którzy nie mogą przebywać w izolacji domowej oraz są pacjentami „skąpo – objawowymi”

Planowane jest dalsze zwiększenie udziału Podstawowej Opieki Zdrowotnej w walce z epidemią. Lekarze będą kierowali pacjentów do izolacji domowej, kierowanie do izolatoriów. Zgodnie z zapewnieniem Ministra Zdrowia, lekarz POZ jest zobowiązany udzielić pomocy pacjentom czy to w formie teleporady czy też w formie wizyty. Każda praktyka ograniczania dostępności dla pacjenta jest potępiana prze środowisko lekarzy rodzinnych.

W tym zakresie zniesiony został obowiązek 4 warunków do kwalifikowania do testów na COVID-19. Lekarze będą samodzielnie decydować o kierowaniu na wymaz, bez konieczności spełnienia przez pacjenta wszystkich 4 warunków do kwalifikowania do testów. W ostatnich dobach 6 -7 tysięcy testów wykonanych było na zlecenie lekarzy POZ. Podkreślić trzeba, że te testy wykonywane są w sposób bardzo trafny, bowiem 20% pacjentów kierowanych na te testy posiada wynik pozytywny.

Kolejne zasady z COVID-19 zgodnie z zapowiedzią mają zostać przedstawione w sobotę (10 października).

Źródło: Konferencja prasowa Prezesa Rady Ministrów i Ministra Zdrowia

Czw., 8 Prn. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek