Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Dodatkowe karetki w województwie lubuskim

Dodatkowe karetki w województwie lubuskim fotolia.pl

W Łagowie w obecności wojewody lubuskiego, przedstawicieli samorządów, Grupy Nowy Szpital Holding S.A. odbyła się wczoraj uroczysta inauguracja podstawowego zespołu ratownictwa medycznego, który od 16 września stacjonuje w Łagowie. 

Zespół P w Łagowie to jedna z dwóch dodatkowych karetek, jakie znalazły się za zgodą ministerstwa zdrowia w zaktualizowanym planie systemu ratownictwa medycznego dla województwa lubuskiego. Dotychczas rejon Łagowa zabezpieczały karetki ratownictwa medycznego ze Świebodzina, ale ze względu na odległość oraz warunki pogodowe bardzo trudno było ten wymagany czas dojazdu zawsze zapewnić. Ponad to w sezonie letnim liczba wezwań karetki do Łagowa i okolic jest coraz większa ze względu na turystów odpoczywających w tej okolicy.

- Najnowsza analiza prowadzona za czas od marca 2019 roku  do kwietnia 2020 roku pokazała, że z 52 zespołami ratownictwa mamy jedno z najwyższych nasyceń w Polsce. Równocześnie analizy pokazały, że w niektórych gminach przekraczane są czasy dojazdu, które dokładnie określa ustawa o PRM.  Te gminy to Łagów oraz Krzeszyce. W związku z  tym wystąpiłem do Ministra Zdrowia o weryfikację Wojewódzkiego Programu Ratownictwa Medycznego.  Minister Zdrowia uznał, że gminy Krzeszyce i Łagów otrzymają karetki. W tej chwili w województwie mamy 54 zespoły, które powinny w zupełności zabezpieczyć bezpieczeństwo mieszkańców. Oczywiście dalej będziemy robili analizy i w razie potrzeby występowali o kolejne zmiany – wyjaśnił wojewoda lubuski.

O dodatkową karetkę, która zapewni wzrost bezpieczeństwa mieszkańcom powiatu Świebodzińskiego zabiegali zarówno wojewoda lubuski wraz dyrektorem Wydziału Zarządzania Kryzysowego UW jak i radni Powiatu Świebodzińskiego, starosta Powiatu Świebodzińskiego oraz Ratownictwo Medyczne sp. z o.o. z siedzibą w Świebodzinie, której większościowym udziałowcem jest Powiat Świebodziński. 

- Od lat w województwie lubuskim staramy się robić dobre rzeczy dla poprawy bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców. Karetka w Łagowie jest takim przykładem. Chciałbym podziękować panu wojewodzie, ponieważ to nie pierwszy raz cieszymy się z dobrej współpracy ze służbami wojewody lubuskiego. Bardzo dziękujemy za merytoryczne i dobre podejście. Chcielibyśmy zapewnić, że jeśli będzie jakakolwiek potrzeba w zakresie bezpieczeństwa jesteśmy do dyspozycji, jesteśmy chętni do współpracy i do współdziałania. Dziękuję samorządowcom, którzy bardzo nam pomogli, aby ta karetka mogła tutaj stacjonować – powiedział Prezes Grupy Nowy Szpital Holding S.A. Marcin Szulwiński.

Karetka w Łagowie stacjonuje od północy 16 września. Zespół ratownictwa medycznego – dwóch ratowników, dyżuruje w Bramie Polskiej. Spółka Ratownictwo Medyczne zakupiła nowy ambulans z kompletnym wyposażeniem i zapewnia załogę karetki. Wójt Gminy Łagów udostępnił pomieszczenia do pracy dla pracowników zespołów RTM, które wcześniej zwolniło sołectwo. Natomiast właściciel przyległej restauracji udostępnił parking dla karetki, co jest niezwykle ważne w sytuacji kiedy liczy się każda sekunda.

– Cieszymy się bardzo, że starania samorządów spotkały się z pozytywną reakcją wojewody lubuskiego i Ministerstwa Zdrowia., które ostatecznie zaakceptowało zmiany w Planie Ratownictwa medycznego dla województwa lubuskiego. W każdym działaniu, które ma na celu poprawę bezpieczeństwa mieszkańców jesteśmy gotowi uczestniczyć. Każde uratowane życie ludzkie jest ogromnym sukcesem dla wszystkich – dodaje Wiesława Cieplicka, prezes Nowego Szpitala w Świebodzinie.

Obecnie w województwie lubuskim funkcjonują 54 zespoły ratownictwa, w tym 4 w powiecie świebodzińskim: 2 w Świebodzinie i po jednym w Zbąszynku i Łagowie. Ich dysponentem jest Nowy Szpital w Świebodzinie.

Źródło: GNS

Pon., 5 Prn. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska