Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Dostępność szczepionek na grypę

Dostępność szczepionek na grypę fotolia.pl

Ministerstwo Zdrowia przekazało informację odnośnie dostępności szczepionek na grypę. Na wstępie resort podkreślił, że szczepienie przeciwko grypie nie jest szczepieniem obowiązkowym, w związku z czym Ministerstwo nie składa zamówień i nie dokonuje zakupu tych szczepionek.

Firmy produkujące szczepionki przeciwko grypie, prognozują wielkość dostaw szczepionki przeciwko grypie na nadchodzący sezon grypowy na podstawie wskaźnika wyszczepialności oraz popytu na szczepionkę w latach poprzednich w danym kraju. Dostępność rynkowa szczepionek uzależniona jest od możliwości produkcyjnych producentów szczepionek. Proces produkcyjny szczepionki trwa i jest planowany z rocznym wyprzedzeniem. Hurtowanie farmaceutyczne i apteki nie zgłosiły dodatkowego zapotrzebowania w październiku w zeszłym roku, gdy jeszcze nie było epidemii Koronawirusa.

Zgodnie z zapowiedziami firm farmaceutycznych w sezonie 2020/2021 na polskim rynku dostępne będą następujące szczepionki: Influvac Tetra firmy Mylan IRE Helthcare Ltd., Vaxgrip Tetra firmy Sanofi Pasteur, Fluarix Tetra firmy GlaxoSmithKline Biologicals S.A. oraz Fluenz Tetra firmy AstraZeneca AB.

Sanofi Pasteur zadeklarowało dostarczenie 1 milion 200 tysięcy dawek szczepionki na rynek polski. Wszystkie dawki mają być dostarczane etapami., przed szczytem zachorowań na grypę, który w Polsce przypada na miesiące styczeń – marzec. W sumie do Polski ma trafić około 1,8 mln dawek szczepionek różnych producentów, z czego 600 tysięcy stanowić będą szczepionki refundowane.

Z posiadanych przez resort danych wynika, że od 1 do 21 września 2020 r. pacjenci wykupili 277 311 opakowań szczepionek przeciwko grypie. Należy przypomnieć, że w Polsce optymalny czas na zaszczepienie się przeciw grypie przypada na miesiące wrzesień – grudzień; zatem jesteśmy dopiero na początku tego okresu.

W ubiegłym roku tylko około 4% społeczeństwa zaszczepiło się przeciwko grypie, z czego 300 tysięcy osób skorzystało ze szczepionek refundowanych.

Śr., 30 Wrz. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek