Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nowa strategia walki z epidemią

Nowa strategia walki z epidemią fotolia.pl

Ministerstwo Zdrowia przygotowało nową strategie walki z epidemią Koronawirusa. Do testowania pacjentów z COVID- 19 mają zostać włączeni lekarze Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Ponadto zostaną utworzone trzy poziomy zabezpieczenia szpitalnego.

Szczegółowy plan wygląda następująco – po pierwsze testowanie. Resort chce przede wszystkim testować tych pacjentów, którzy pokazują standardowe objawy, czyli gorączka, duszność, kaszel. Wskazano też cztery grupy pacjentów obciążone szczególnym ryzykiem, które będą testowane, mimo braku objawów: przed pobytem w sanatorium, skierowani do zakładu opiekuńczo-leczniczego, skierowani do hospicjum oraz umieszczeni (decyzją administracyjną) w domu pomocy społecznej. 

Minister podał, że strategia zakłada, że do systemu testowania zostaną włączeni lekarze podstawowej opieki zdrowotnej. Jeżeli wynik testu będzie ujemny, to pacjent zostanie pod opieką lekarza POZ. Natomiast, jeżeli będzie pozytywny, to taki pacjent zostanie skierowany na tzw. ścieżkę zakaźną realizowaną w sieci jednostek zajmujących się leczeniem chorób zakaźnych.  

Do tej pory głównymi jednostkami, które zajmowały się pacjentami z Koronawirusem były szpitale jednoimienne. W tej chwili to pojęcie już znika. Lecznictwo szpitalne dla pacjentów z Koronawirusem zostanie podzielone na trzy poziomy.

Do tej pory głównymi jednostkami, które zajmowały się pacjentami z Koronawirusem były szpitale jednoimienne. W tej chwili to pojęcie już znika. Lecznictwo szpitalne dla pacjentów z Koronawirusem zostało podzielone na trzy poziomy.

Na trzecim, najwyższym poziomie znalazły się szpitale wielospecjalistyczne. Będą w nich m.in. oddziały: internistyczny i chorób zakaźnych, chirurgii ogólnej, położnictwa i neonatologii, kardiologiczny, intensywnej terapii i ortopedyczny. Takich szpitali będzie w Polsce dziewięć: 

  • Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SP ZOZ we Wrocławiu  
  • Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dr Władysława Biegańskiego w Grudziądzu  
  • SPZOZ Puławy w Puławach 
  • Szpital Uniwersytecki w Krakowie 
  • Centralny Szpital Kliniczny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie  
  • Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie -Koźlu 
  • SPZOZ MSWiA w Białymstoku 
  • Megrez sp. z o.o. w Tychach 
  • Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. J. Strusia w Poznaniu 

Do tych placówek będą trafiali pacjenci z rozpoznanym Koronawirusem, którzy wymagają wysokospecjalistycznego leczenia. Jednak będzie można w nich udzielać świadczeń także osobom, które nie są zakażone Koronawirusem. W tych szpitalach przygotowano ponad 2 tysiące miejsc. W poziomie drugim znajdzie się 87 oddziałów zakaźnych i obserwacyjno - zakaźnych, które będą przygotowane na przyjęcie pacjentów z COVID-19. W sumie znajduje się w nich ok. 4 tys. miejsc dla pacjentów wymagających opieki typowo internistycznej, ale także np. podłączenia do respiratora.  Natomiast pierwszy poziom obejmie szpitale będące w tzw. sieci szpitali.

Strategia zakłada także rozszerzenie sieci punktów pobrań. Zwiększy się dostępność do punktów m.in. przez zwiększenie liczby godzin, w których działają. 

Źródło: MZ

Wt., 8 Wrz. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek