Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Bezpłatne leki dla kobiet w ciąży

Bezpłatne leki dla kobiet w ciąży fotolia.pl

Od 1 września każda kobieta, która spodziewa się dziecka będzie mogła skorzystać z bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży – tylko tych, które znajdują się na liście leków refundowanych dla kobiet w ciąży.

W ramach wrześniowej listy leków refundowanych Ministerstwo Zdrowia opublikowało pierwszą listę leków, które będą dostępne bezpłatnie dla kobiet w ciąży. W wykazie znalazło się 114 pozycji dostępnych na receptę najczęściej stosowanych przez ciężarne. Lista ta będzie stopniowo uzupełniania.

Wykaz zapewnia dostęp do bezpłatnych leków dla wszystkich kobiet w ciąży od momentu stwierdzenia ciąży przez lekarza posiadającego tytuł specjalisty w dziedzinie położnictwa i ginekologii lub lekarza w trakcie odbywania specjalizacji w tej dziedzinie, lub położną podstawowej opieki zdrowotnej, lub położną wykonującą świadczenia opieki zdrowotnej z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w poradni położniczo-ginekologicznej, jednak nie dłużej niż 15 dni po planowanej dacie porodu.

Receptę na leki refundowane będzie mógł wystawić lekarz lub położna posiadający kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia oraz inny lekarz na podstawie zaświadczenia o ciąży. Recepta ta będzie zawierała symbol „C”.

Na liście znalazły się między innymi środki na: cukrzycę, przeciwzakrzepowe, stosowane w leczeniu tarczycy, nadciśnienie oraz zawierające progesteron.

Źródło: MZ

Śr., 26 Sp. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek