Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Protokoły z posiedzeń Rady Społecznej przy SP ZOZ są informacją publiczną – nawet jeśli wnioskodawca może je później wykorzystać przeciw zakładowi

Protokoły z posiedzeń Rady Społecznej przy SP ZOZ są informacją publiczną – nawet jeśli wnioskodawca może je później wykorzystać przeciw zakładowi fotolia.pl

Tytułowa teza wynika z niedawnego wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim. W omawianej sprawie Przewodniczący Rady Społecznej SP ZOZ odmówił Skarżącemu udostępnienia żądanej informacji uzasadniając to tym, że żądane informacje mogą być wykorzystywane przez wnioskującego w postępowaniach sądowych, które toczą się z powództwa SP ZOZ przeciwko niemu. Przewodniczący wskazał również, że z wniosku nie wynikało, aby był on podyktowany troską o dobro publiczne, czy też dobro Przychodni, zaś stosowanie instytucji przewidzianych w ustawie o dostępie do informacji publicznej dla realizacji indywidualnych potrzeb strony, nie było zamierzeniem ustawodawcy. 

W ocenie Sądu stanowisko Przewodniczącego było błędne – z uwagi na to, że w orzecznictwie sądów administracyjnych wielokrotnie podkreślano, iż z treści ustawy o dostępie do informacji publicznej nie wynika, aby cel prywatny stanowił przesłankę ograniczającą dostęp do informacji publicznej. Zdaniem WSA odmowa zastosowania wymienionych przepisów wyłącznie w oparciu o ustalenie, iż zamiarem wnioskodawcy było ich wykorzystanie w celu prywatnym, była odmową ich stosowania w oparciu o nieznane kryterium ustawowe. WSA przypomniał o tym, że rozpatrując wniosek o udostępnienie informacji publicznej właściwy podmiot nie jest upoważniony do badania interesu prawnego ani nawet faktycznego wnioskodawcy – a ocena, czy określona informacja stanowi informację publiczną w rozumieniu ustawy nie może być odmienna w zależności od tego, jaki wnioskodawca ubiegać się będzie o jej udostępnienie.

W konsekwencji Sąd podkreślił, że możliwość wykorzystania wnioskowanej informacji publicznej w celu prywatnym nie może wyłączyć obowiązku jej udostępnienia przez podmiot zobowiązany. 

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 15 lipca 2020 r., II SAB/Go 197/19

Źródło: CBOSA

Sob., 15 Sp. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Bartłomiej Zydel