Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

300 mln zł dla szpitali powiatowych

300 mln zł dla szpitali powiatowych fotolia.pl

Od 1 lipca br. szpitale należące do podstawowego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej dostaną dodatkowe pieniądze. Będzie to kwota 302 ml zł.

W odpowiedzi na liczne prośby dyrektorów szpitali powiatowych, które znajdują się w dramatycznej sytuacji finansowej, Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia przekazali dodatkowe środki na ten cel. Dyrektorzy szpitali powiatowych wskazywali na pilną potrzebę wzrostu wyceny świadczeń w lecznictwie szpitalnym. Kwota nieco ponad 300 mln zł jest kropla w morzu potrzeb szpitali powiatowych, natomiast jest to krok w dobrym kierunku.

Od 1 lipca wzrasta kwota bazowa wynikająca z ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w podmiotach leczniczych. Dzięki decyzjom Ministerstwa Zdrowia i NFZ, w tym samym czasie o 3% zwiększy się wycena świadczeń w ramach leczenia szpitalnego.

We wtorek, 16 czerwca, Prezes Funduszu podpisał dwa zarządzenia, które gwarantują wzrost wyceny świadczeń objętych ryczałtem, m.in. w internie, kardiologii i ortopedii już od 1 lipca 2020 r. W sumie NFZ przeznaczy na ten cel przeszło 302 miliony złotych. Pieniądze pochodzą z funduszu zapasowego. Środki przeznaczone na świadczenia w poszczególnych oddziałach wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia zostały podzielone według algorytmu na 2020 rok, który wynika z rozporządzenia Ministra Zdrowia z 17 listopada 2009 r.

Źródło: NFZ

Wt., 30 Czrw. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek