Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Sanepid nie wydaje testów na COVID-19

Sanepid nie wydaje testów na COVID-19 fotolia.pl

Rzecznik Praw Obywatelskich postanowił zainterweniować w sprawie Sanepidu, który nie wydaje wyników badań osobom, które te badania były wykonywane. W jednej ze spraw pracownica drogerii z pozytywnym wynikiem testu, zadzwoniła do sanepidu i poprosiła o przesłanie potwierdzenia badania na maila. Pracownik Sanepidu odmówił, bo za badania nie płaciła i nie ma prawa wglądu w nie. Lekarz rodzinny też poprosił sanepid o udostępnienie badań pacjentki i również ich nie uzyskał.

Państwowa Inspekcja Sanitarna podlega ministrowi zdrowia. Jej organy, jak państwowy wojewódzki inspektor sanitarny i państwowy powiatowy inspektor sanitarny są organami administracji rządowej, a w konsekwencji są organami władzy publicznej. Zgodnie z art. 2 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, przestrzeganie praw pacjenta jest m. in. obowiązkiem organów władzy publicznej właściwych w zakresie ochrony zdrowia.

Jednym z praw pacjenta jest prawo do dostępu do dokumentacji medycznej, dotyczącej jego stanu zdrowia oraz udzielonych mu świadczeń zdrowotnych. Warto podkreślić, że wyniki testów diagnostycznych w kierunku SARS-CoV-2 finansowanych ze środków publicznych są wprowadzane przez medyczne laboratoria diagnostyczne wykonujące diagnostykę zakażenia wirusem SARS-CoV-2 do systemu teleinformatycznego, w którym gromadzone są dane osób, w stosunku do których podjęto decyzję o wykonaniu testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 oraz osób zakażonych tym wirusem.

Źródło: RPO

Wt., 23 Czrw. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek