Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Aplikacja podpowie czy miałeś kontakt z zakażonym COVID-19

Aplikacja podpowie czy miałeś kontakt z zakażonym COVID-19 fotolia.pl

Ministerstwo Zdrowia wraz z Ministerstwem Cyfryzacji opracowało aplikację ProteGO Safe, która będzie informowała o możliwym kontakcie z osobą zakażoną Koronawirusem. Aplikacja monitoruje nasze położenie i nawiązuje połączenie ze smartfonami innych użytkowników, które później zapamiętuje. Jak wpływa to na informacje o potencjalnym zakażeniu?

W praktyce będzie to wyglądało tak, że jeżeli inny użytkownik aplikacji, z którym spotkaliśmy się w ostatnich 14 dniach, zachoruje na Koronawirusa -zostaniemy o tym poinformowani. Aplikacja analizuje długość, czas i odległość kontaktu. Z informacji nie dowiemy się jednak kto zachorował. Aplikacja poinformuje nas jedynie o tym, że mieliśmy kontakt z zakażonym i podpowie, jak powinniśmy się w tej sytuacji zachować. Czy powinniśmy skontaktować się z lekarzem, czy może powinniśmy zacząć od samoobserwacji. 

Po otrzymaniu pozytywnego wyniku testu na Koronawirusa, z zarażonym skontaktuje się pracownik Centrum Kontaktu, który poza informacjami dotyczącymi dalszego postępowania, przekaże mu także numer PIN, który umożliwi przesłanie informacji na urządzenia innych użytkowników aplikacji, z którymi miał kontakt w ostatnich 14 dniach. 

Taka informacja trafi tylko na urządzenia innych użytkowników aplikacji. Jeśli mieliśmy kontakt z tą osobą, a na swoim telefonie nie mamy zainstalowanej aplikacji, nie otrzymamy takiego powiadomienia.

ProteGO Safe rzekomo nie śledzi naszej lokalizacji, nie ma dostępu do żadnych danych w naszym telefonie. Aby rozpocząć korzystanie z niej nie musimy podawać żadnych swoich danych, nie musimy ustalać haseł, W opinii resortów aplikacja przeszła wymagające, niezależne i obiektywne testy bezpieczeństwa.

Drugą funkcją aplikacji jest możliwość stałego kontrolowania stanu zdrowia. Możemy to robić wykonując test oceny ryzyka i prowadząc dziennik zdrowia. Zarówno test oceny ryzyka, jak i dziennik zdrowia są częścią aplikacji. Na podstawie odpowiedzi udzielonych w teście oraz analizy naszych kontaktów aplikacja na bieżąco informuje, w jakiej grupie ryzyka zachorowania jesteśmy niskiej, średniej, czy wysokiej. Wraz z informacją o grupie ryzyka, aplikacja przekazuje odpowiednie informacje, porady i wskazówki dotyczące ochrony naszego zdrowia.

Źródło: MZ

Czw., 11 Czrw. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek