Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Określenie jednolitych algorytmów postępowania w sytuacji trwającej epidemii jest niezbędne – stanowisko Zarządu Związku Województw RP

Określenie jednolitych algorytmów postępowania w sytuacji trwającej epidemii jest niezbędne – stanowisko Zarządu Związku Województw RP fotolia.pl

W czasie trwającej epidemii koronawirusa niezbędne jest zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego całemu polskiemu społeczeństwu. Dlatego Zarząd Związku Województw RP zaapelował o opracowanie jednolitych algorytmów postępowania, które służyłyby zapewnieniu prawidłowej opieki zdrowotnej i bezpieczeństwu personelowi medycznemu.

W sytuacji pandemii COVID-19 kluczową kwestią są badania stwierdzające obecność wirusa. Niezbędne zatem jest określenie zasad wykonywania i stosowania testów molekularnych wymazów z nosa i gardła, badań serologicznych na obecność przeciwciał, wykorzystywanie innych, dostępnych metod badawczych aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim korzystającym z pomocy medycznej. Zarząd Związku Województw RP zwraca uwagę, że aktualne zaplecze diagnostyczne większości województw nie zabezpiecza rzeczywistych potrzeb w tym zakresie.

Szybkie i precyzyjne działanie diagnostyczne jest niezwykle ważne pod kątem profilaktyki przy kolejnych etapach odmrażania gospodarki, jak i w sytuacjach przerwania łańcucha epidemicznego a także odizolowania osób zarażonych.

Wiele podmiotów leczniczych posiada już aparaturę do wykonywania testów, jednak ograniczenia w dostępie do odczynników uniemożliwiają przeprowadzanie badań we własnym zakresie. Zatem aby zwiększyć możliwości diagnostyczne konieczne jest opracowanie algorytmów postępowania oraz niezbędnej dostępności testów dla wszystkich posiadających odpowiednią aparaturę.

Za pilnością powyższych rozwiązań przemawia także fakt, że należy nastawić się na napływ większej ilości pacjentów do placówek leczniczych. Szpitale podejmują we własnym zakresie, w oparciu o wiedzę medyczną oraz rekomendacje towarzystw naukowych, inicjatywy mające na celu zmniejszenie ryzyka przenoszenia zakażeń, natomiast w ocenie Zarządu Związku Województw RP określone powinny zostać standardy wypracowane pod egidą Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego.

Czw., 4 Czrw. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Węgrzyn