Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zasady kwalifikacji i kategoryzacji podmiotów w sieci szpitali – Prezes NFZ powołał zespół

Zasady kwalifikacji i kategoryzacji podmiotów w sieci szpitali – Prezes NFZ powołał zespół fotolia.pl

Prezes NFZ powołał w centrali Zespół do spraw przygotowania nowych zasad kwalifikacji i kategoryzacji podmiotów systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej.

Celem pracy zespołu ma być cyt. za uzasadnieniem do zarządzenia „prowadzenie prac analitycznych i projektowych w celu przygotowania nowych zasad kwalifikacji i kategoryzacji podmiotów w systemie podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej.”.

Jest to o tyle zaskakujące, że zasady kwalifikacji do sieci szpitali ustalane są  ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych a zgodnie z art. 95m ust. 2 tej ustawy do minister właściwy do spraw zdrowia określa w drodze rozporządzenia szczegółowe kryteria kwalifikacji świadczeniodawców do poszczególnych poziomów systemu zabezpieczeni. NFZ ma wiele kompetencji ale na pewno nie jest (i nie powinien być) kreatorem systemu opieki zdrowotnej. Otwartym pozostaje pytanie – dlaczego taki zespół nie został powołany w Ministerstwie Zdrowia?

Pt., 5 Czrw. 2020 0 Komentarzy
Bernadeta Skóbel
Redaktor Bernadeta Skóbel