Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

„Zachodniopomorska Tarcza Szpitalna” – Konwent Powiatów Województwa Zachodniopomorskiego zajął stanowisko

„Zachodniopomorska Tarcza Szpitalna” – Konwent Powiatów Województwa Zachodniopomorskiego zajął stanowisko fotolia.pl

Podczas posiedzenia Konwentu Powiatów Województwa Zachodniopomorskiego, które odbyło się 13 maja 2020 roku, starostowie zajęli stanowisko w sprawie uruchomienia „Zachodniopomorskiej Tarczy Szpitalnej” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020. Celem jest wsparcie systemu ochrony zdrowia w zapobieganiu, przeciwdziałaniu oraz zwalczaniu koronawirusa.

Konwent Powiatów Województwa Zachodniopomorskiego uznał za niezbędne uruchomienie wsparcia dla szpitali powiatowych w ramach tzw. „Zachodniopomorskiej Tarczy Szpitalnej” i zawnioskował o dokonanie zmian w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020, by zabezpieczyć środki na pomoc szpitalom.

Członkowie Konwentu Powiatów zwrócili uwagę, że już przed pandemią sytuacja finansowa szpitali była trudna. Epidemia koronawirusa tę sytuację znacznie pogorszyła i to zarówno w przypadku szpitali o podwyższonej gotowości, jak i innych placówek.

Szpitale realizowały także polecenie Wojewody Zachodniopomorskiego, dotyczące szczególnego przeorganizowania izb przyjęć i szpitalnych oddziałów ratunkowych tak, by zapewnić odizolowanie osób z podejrzeniem koronawirusa od innych pacjentów. Zgodnie z tym zaleceniem większość szpitali pracowała w formie „ostrego dyżuru”, zawieszając jednocześnie planowane zabiegi i operacje. Choć działania te są bardzo kosztowne, to jednak wydają się niezbędne dla ochrony zdrowia i życia pacjentów i personelu. W opinii Konwentu Powiatów należyta ochrona tzw. szpitali „czystych” to priorytet w zachowaniu równowagi ochrony zdrowotnej w województwie zachodniopomorskim.

W związku z powyższym Konwent dostrzega pilną potrzebę we wsparciu finansowym dla szpitali.

Śr., 27 Mj. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Węgrzyn