Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Porody rodzinne w czasie epidemii

Porody rodzinne w czasie epidemii fotolia.pl

Fundacja Rodzić po Ludzku wraz z Rzecznikiem Prawo Obywatelskich zwróciły się do Ministra Zdrowia z problemem zakazu porodów rodzinnych, w wielu szpitalach, w czasie epidemii. Poród rodzinny to poród w, którym oprócz ciężarnej uczestniczy osoba towarzysząca – najczęściej ojciec dziecka, partner, matka ciężarnej czy przyjaciółka. Obecność tych osób ma pozytywny wpływ na kobietę i gwarantuje jej dodatkowe bezpieczeństwo.

W odpowiedzi resort poinformował, że w opinii konsultantów krajowych w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz perinatologii ostateczną decyzję o obecności osoby towarzyszącej przy porodzie może podjąć kierownik podmiotu udzielającego świadczeń zdrowotnych w porozumieniu z ordynatorem oddziału położniczo-ginekologicznego, mając na uwadze lokalne względy organizacyjne, pozwalające na izolację rodzących i osób im towarzyszących od innych pacjentek. Związane z tym szczegółowe wymagania wobec rodzących i towarzyszących im osób również powinny być ustalane w oparciu o możliwości danej placówki.

Od 14 maja konsultanci krajowi w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz perinatologii nie wskazują cięcia cesarskiego jako jedynej metody ukończenia ciąży i porodu u pacjentek z rozpoznaniem/podejrzeniem COVID-19, dopuszczając tym samym prowadzenie porodu drogami natury - w zależności od aktualnej sytuacji położniczej, z uwzględnieniem lokalnych warunków organizacyjnych, związanych ze stanem epidemii. W odniesieniu do zaleceń ekspertów dotyczących izolacji dziecka od matki, u której potwierdzono COVID-19, podtrzymane zostało stanowisko o konieczności izolacji noworodka do czasu, kiedy testy wykonane u matki zakażonej będą ujemne dwukrotnie w odstępie 24 godzin.

Źródło: RPO

Pt., 29 Mj. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek