Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zakaz sprzedaży papierosów mentolowych

Zakaz sprzedaży papierosów mentolowych fotolia.pl

Od 20 maja br. w całej Polsce obowiązuje zakaz sprzedaży papierosów mentolowych. Nowe regulacje wprowadzono na mocy przepisów unijnej dyrektywy z 2014 r. Wycofanie tego rodzaju papierosów ma spowodować spadek palaczy, szczególnie wśród młodzieży.

W Polsce jest ok. 9 milionów palaczy, a ponad 40 % z nich to osoby palące smakowe papierosy. Komisja Europejska stoi na stanowisku, że papierosy powinny mieć smak tylko i wyłącznie tytoniu, bo dodatkowy, przyjemny smak skłania większą ilość osób do palenia.

Papierosy mentolowe poprzez atrakcyjny smak sprawiają, że zaciągamy się nimi mocniej.  W przypadku papierosów mentolowych nie jesteśmy w stanie kontrolować ilości nikotyny dostarczanej do organizmu, wdychamy też więcej substancji smolistych. Zwykły papieros zawiera 4 tysiące związków chemicznych, w tym 40 rakotwórczych. Papierosy smakowe zawierają dodatkowo substancje wspomagające smak i zapach - sztuczne aromaty, które w połączeniu z wysoką temperaturą i innymi substancjami z papierosów stanowią zagrożenie dla zdrowia. Część badań wykazuje, że papierosy smakowe silniej uzależniają, niż papierosy tradycyjne. Z uwagi na odczucia smakowe, papierosy mentolowe są błędnie postrzegane, jako mniej szkodliwe dla zdrowia.

Oprócz zakazu dotyczacego papierosów mentolowych, nowa dyrektywa 2014/40/UE wprowadziła obowiązek umieszczania na paczkach papierosów drastycznych zdjęć zniechęcających do palenia. Pokrywać one powinny 65 proc. paczki. 

Śr., 20 Mj. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek