Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Imponujący wynik akcji „Przyłbica dla Medyka AGH”

Imponujący wynik akcji „Przyłbica dla Medyka AGH” fotolia.pl

W ramach akcji „Przyłbica dla Medyka AGH” powstało ponad 20 tys. przyłbic dla 207 instytucji. W ciągu prawie dwóch miesięcy studenci i pracownicy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie montowali i składali sprzęt ochronny dla służby zdrowia, straży pożarnej, policji i służb miejskich.

8 maja grupa wolontariuszy złożyła ostatnie sztuki przyłbic ochronnych. Uczelnia zapowiada jednak, że produkcja zostanie wznowiona, jeśli nadal będzie istniało zapotrzebowanie na sprzęt. Cały czas prowadzona jest też internetowa zbiórka w celu wsparcia akcji. W inicjatywę włączyło się ponad 100 studentów i pracowników krakowskiej AGH, którzy pracowali w trybie zmianowym.

W sumie w wyniku akcji powstało ponad 20 tysięcy przyłbic. Do ich produkcji wykorzystano 43 drukarki 3D. Sprzęt zostanie przekazany do instytucji w 72 miastach południowej Polski, m.in. do Tarnowa, Nowego Sącza, Jasła, Staszowa, Skarżyska-Kamiennej, Raciborza, Katowic, Gliwic, Bielska Białej, Zakopanego czy Krynicy. W samym Krakowie ośrodki otrzymały 13778 przyłbic, z czego najwięcej trafiło do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie (ok. 2400 sztuk) czy do Szpitala Specjalistycznego im. Rydygiera (1275 sztuk). 

Uczelnia produkuje też adaptery do masek pełnotwarzowych, dzięki którym maski takie mogą zostać wyposażone w filtry. 250 masek z adapterami powstałymi w Akademii Górniczo-Hutniczej zostanie przekazanych do krakowskiego pogotowia.

Źródło: Miasto Kraków

Wt., 12 Mj. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska