Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Dokumentacja medyczna a Koronawirus

Dokumentacja medyczna a Koronawirus fot. pixabay.com

W dobie epidemii Koronawirusa dokumentację medyczną można uzyskać drogą elektroniczną. Uzyskanie dokumentacji jest możliwe przez pacjenta, jego przedstawiciela ustawowego lub osobę upoważnioną przez pacjenta.

Uzyskanie dokumentacji medycznej przez osobę upoważnioną jest dużym ułatwieniem dla osób starszych, które nie mogą udać się do placówki medycznej, a same nie posiadają komputerów i dostępu do Internetu lub innych środków technicznych pozwalających na uzyskanie takiej informacji.

Zdaniem Prezesa Urzędu ochrony Danych Osobowych obecne regulacje są wystarczające do zabezpieczenia realizacji prawa pacjenta do pozyskania dokumentacji medycznej dotyczącej stanu zdrowia pacjenta i udzielonych mu świadczeń.

Artykuł 26 ust. 1 tej ustawy stanowi, że podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych udostępnia dokumentację medyczną pacjentowi lub jego przedstawicielowi ustawowemu, bądź osobie upoważnionej przez pacjenta. Z kolei art. 27 ust. 1 ustawy o prawach pacjenta, określający sposoby udostępniania dokumentacji pacjenta, wskazuje m.in. możliwość udostępnienia dokumentacji za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej. 

Rozwiązanie w postaci przesyłania dokumentacji medycznej na wniosek nie tylko samego pacjenta, ale i jego przedstawiciela ustawowego, bądź osoby upoważnionej przez pacjenta, za pośrednictwem profilu ePUAP, przy zachowaniu procedur wynikających z regulacji ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, jest dopuszczalne w świetle przepisów RODO. Rozwiązanie to pozwala realizować prawo pacjenta do dostępu do dokumentacji medycznej dotyczącej jego stanu zdrowia oraz udzielonych mu świadczeń zdrowotnych przy zmniejszeniu ryzyka bezpośredniego odbioru dokumentacji w okresie epidemii wirusa COVID – 19.

Źródło: UODO

Pt., 8 Mj. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek