Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ministerstwo Zdrowia ostrzega przed kleszczami

Ministerstwo Zdrowia ostrzega przed kleszczami fotolia.pl

Wraz ze wzrostem temperatury rozpoczął się sezon aktywności kleszczy. Pierwsze miesiące aktywności kleszczy przypadają w okresie maja – czerwca. Kleszcze żyją głównie w lasach, parkach, łąkach, polanach. Kleszcze mogą być przynoszone do domu przez zwierzęta domowe, psy, koty. Szczególnie przyciąga je ciepło, ruch powietrza oraz zapach potu.

Resort opublikował kilka zasad, jak należy postępować aby zminimalizować ryzyko „złapania kleszcza”. Po powrocie z miejsc, w których mogą występować kleszcze, należy dokładnie obejrzeć całe ciało, w tym owłosioną skórę. Kleszcze najczęściej można znaleźć tam, gdzie skóra jest najdelikatniejsza.

Aby ustrzec się przed kleszczem należy: ubierać się odpowiednio na spacery - czapka, długie spodnie, koszula lub bluza z długimi rękawami oraz zakryte buty, dobrze, gdyby ubrania były jasne wówczas łatwiej zauważyć jest kleszcza. Warto stosować też produkty, które odstraszają kleszcze oraz zaszczepić się przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu.

Kleszcze są odpowiedzialne za dwie poważne choroby: boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu. Liczba zachorowań na boreliozę z roku na rok zdecydowanie rośnie. Pierwsze objawy chorobowe mogą pojawić się po około 10 – 14 dniach od ukłucia. Typowym objawem boreliozy są zmiany skórne w postaci pierścieniowatego rumienia wędrującego. Typowy rumień ma średnicę przekraczającą 5 cm. Początkowo ma on kształt koła o średnicy 1 – 1,5 cm, które się powiększa, blednie od środka i zanika. Rumień nie zawsze jest widoczny. Czasami jest mylony ze śladem po ugryzieniu, otarciem lub uczuleniem. Jednak jeśli wiemy, że w tym miejscu ukuł nas kleszcz, wszelkie zmiany skórne powinny nas skłonić do szybkiej wizyty u lekarza. Na boreliozę nie ma szczepionki.

Do zakażenia wirusem kleszczowego zapalenia mózgu dochodzi w ciągu kilku pierwszych minut wysysania krwi przez kleszcza. Objawy występują po około 7 – 14 dniach od kontaktu z kleszczem. Mają charakter grypopodobny i trwają przez tydzień. Przebieg choroby może być ciężki, niekiedy może prowadzić do kalectwa, a nawet śmierci. Zdarza się jednak, że zakażenie przebiega bezobjawowo.

 Jak postępować w momencie gdy zauważymy na swoim ciele kleszcza?

  1. Przygotuj plastikową pęsetę i wodę utlenioną lub 40% alkohol do dezynfekcji. Alternatywą dla pęsety są miniaturowe pompki ssące, plastikowe „kleszczołapki” dostępne w aptekach. Uwaga! Metalowa pęseta może okazać się zbyt ostra i uciąć kleszcza, zamiast go złapać.
  2. Chwyć kleszcza tuż przy skórze, za przednią część ciała i zdecydowanym ruchem pociągnij ku górze.
  3. Dokładnie umyj ręce i zdezynfekuj miejsce ukłucia.
  4. Obserwuj miejsce po ukłuciu. Jeśli wystąpi niepokojąca zmiana, skonsultuj się z lekarzem.

Pamiętaj! Nie można wykręcać kleszcza bezpośrednio palcami ani za pomocą substancji natłuszczających. To może spowodować zatkanie tchawek (narządu wymiany gazowej) kleszcza, a następnie jego wymioty, które przyśpieszają przedostanie się bakterii i wirusów do ciała ukłutego.

Źródło: MZ

Wt., 5 Mj. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek