Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

W Alercie zdrowotnym o problemach szpitali podczas pandemii i po jej zakończeniu

W Alercie zdrowotnym o problemach szpitali podczas pandemii i po jej zakończeniu .

Trwająca epidemia koronawirusa uwypukliła problemy szpitali. Za główne autorzy Alertu zdrowotnego uznali chaos organizacyjny, braki kadrowe i szczególnie trudną sytuację finansową. Nie są to jednak problemy, które powstały wraz z nastaniem pandemii – polskie szpitale zmagają się z nimi od lat. Jak sobie z nimi poradzić?

Przede wszystkim pandemia obnażyła gigantyczny problem organizacyjny w polskich szpitalach. Zawodził system rejestracji i monitorowania zakażeń, brakowało podstawowych zasobów, w szpitalach brakowało koordynacji działań. W okresie pandemii, zwiększyły się zarówno napięcia dotyczące odpowiedzialności struktur rządowych, samorządowych i płatnika, jak i napięcia pomiędzy poszczególnymi podmiotami działającymi na danym terenie. Co więcej, w czasie pandemii kompletnie sparaliżowana została inna (poza związaną z koronawirusem) działalność szpitala. W czasie epidemii nasileniu uległy – i tak już mocno nadwyrężone – braki kadrowe. Obowiązujące normy zatrudnienia uniemożliwiają elastyczne dostosowanie pracy szpitala do specjalnych warunków w trakcie pandemii. Problem dodatkowo potęguje proces starzenia się aktualnie zatrudnionej kadry lekarskiej i pielęgniarskiej oraz emigracja pracowników. W końcu trzeci problem – postępujące zadłużenie szpitali. Dostępne dane wskazują, że w 2018 roku 52% szpitali publicznych wygenerowało stratę finansową. Na znaczne pogorszenie sytuacji finansowej szpitali nałożyło się ograniczenie przychodów na skutek wprowadzenia tzw. sieci szpitali a z drugiej równoczesne zwiększenie kosztów wynikające z narzuconej odgórnie fali podwyżek.

Co zatem robić, by w miarę możliwości poradzić sobie z dużymi problemami w szpitalach? Autorzy Alertu za podstawowe uznają zagwarantowanie bezpiecznego i nieprzerwanego funkcjonowania. W tym celu rekomendowane są:

  •        Zagwarantowanie bezpieczeństwa personelowi medycznemu
  •        Gwarancje finansowe w okresie pandemii
  •        Wsparcie kontynuowania bieżącej działalności szpitali

Autorzy przedstawili także rekomendacje w zakresie działań równoległych, które usprawniłyby funkcjonowanie sektora szpitalnictwa.

Z pełną treścią raportu można zapoznać się tutaj.

Wt., 28 Kw. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska