Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zmiany w priorytetowych dziedzinach medycyny

Zmiany w priorytetowych dziedzinach medycyny fotolia.pl

Do konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie określenia priorytetowych dziedzin medycyny. Zaproponowane zmiany przedstawiają się następująco.

Do katalogu priorytetowych dziedzin medycyny dodano:  chirurgie dziecięcą, choroby  zakaźne i medycynę paliatywną, natomiast dziedziną priorytetową przestaje być ortodoncja.

Zgodnie z projektem cały katalog priorytetowych dziedzin medycyny ma się przedstawiać następująco: anestezjologia i intensywna terapia, chirurgia dziecięca, chirurgia ogólna, chirurgia onkologiczna, choroby wewnętrzne, choroby zakaźne, geriatria, hematologia, kardiologia dziecięca, medycyna paliatywna, medycyna ratunkowa, medycyna rodzinna neonatologia, neurologia dziecięca, onkologia i hematologia dziecięca, onkologia kliniczna, patomorfologia, pediatria,  psychiatria, psychiatria dzieci i młodzieży radioterapia onkologiczna oraz stomatologia dziecięca.

Ustalenie nowych dziedzin priorytetowych podyktowane jest zmieniającą się sytuacją demograficzno-epidemiologiczną kraju.  Prognozy epidemiologiczne wskazują, że w okresie najbliższych 10 lat liczba pacjentów onkologicznych zwiększy się o 28%, a co za tym idzie zapotrzebowanie na świadczenia z zakresu opieki paliatywnej znacznie wzrośnie.  Nie bez znaczenia pozostaje fakt starzenia się społeczeństwa, ponieważ w opiece paliatywnej ponad 60% stanowią pacjenci po 60 r. życia. Zapotrzebowanie na opiekę paliatywną systematycznie wzrasta.

Podobna sytuacja występuje w dziedzinie chorób zakaźnych. Aktualnie, zgodnie z danymi z Centralnego Rejestru Lekarzy – 1122 lekarzy wykonujących zawód posiada specjalizację z chorób zakaźnych. W trakcie szkolenia specjalizacyjnego jest w chwili obecnej 124 lekarzy. Problemem jest średni wiek specjalistów, przekraczający 60 lat. Konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych zwracał uwagę na zmniejszającą się liczbę chętnych na szkolenie specjalizacyjne w trybie rezydentury w tej dziedzinie medycyny. W niektórych województwach od lat nie było chętnych. Istotny brak lekarzy specjalistów w tej dziedzinie uwidoczniła obecna sytuacja epidemii wywołana rozprzestrzeniającym się COVID-19.

Natomiast zgodnie ze sprawozdaniem Konsultanta krajowego w dziedzinie chirurgii dziecięcej postępuje zjawisko starzenia się kadry specjalistów w tej dziedzinie. Zainteresowanie szkoleniem specjalizacyjnym w dziedzinie chirurgii dziecięcej jest bardzo małe, podczas gdy ponad połowa specjalistów w tej dziedzinie jest w wieku powyżej 50 lat. W okresie ostatnich 4 lat liczba lekarzy specjalistów w dziedzinie chirurgii dziecięcej wzrosła jedynie o 38 osób.

Z kolei ortodoncja jest dziedziną lekarsko-dentystyczną, która obecnie cieszy się dużą popularnością wśród lekarzy dentystów podejmujących szkolenie specjalizacyjne. W ostatnich postępowaniach kwalifikacyjnych liczba lekarzy dentystów chętnych do specjalizowania się w dziedzinie ortodoncji znacznie przekracza możliwości szkoleniowe jednostek szkolących.

W § 2 projektu rozporządzenia zachowano uprawnienia lekarzy dentystów, którzy zostali zakwalifikowani do odbywania szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie ortodoncji przed wejściem w życie rozporządzenia do otrzymywania wynagrodzenia zasadniczego w wysokości przewidzianej dla dziedzin priorytetowych.

Z całością projektu można zapoznać się tutaj.

Śr., 8 Kw. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek