Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Przygotowanie do pochówku zwłok zakażonego COVID-19

Przygotowanie do pochówku zwłok zakażonego COVID-19 fotolia.pl

Uchwalono nowelizację rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi. Nowe zasady przygotowania zmarłych do pochówku obowiązują wobec zmarłych chorych na Koronawirusa. Jak wygląda procedura?

W pierwszym kroku należy przystąpić do dezynfekcji zwłok środkiem wirusobójczym. Nie należy myć zwłok, jednak w wypadku gdy jest to niezbędne należy zachować wszelkie środki ostrożności (jak w przypadku kontaktu z żywym chorym na COVID-19). Odstąpić należy również od mycia zwłok oraz okazywania ich rodzinie.

Kolejno należy umieścić zwłoki w ochronnym, szczelnym worku, wraz z ubraniem lub okryciem szpitalnym, a w przypadku przekazania zwłok do spopielenia umieścić pierwszy worek ze zwłokami w drugim worku. Później zdezynfekować powierzchnię zewnętrzną kolejno każdego worka przez spryskanie płynem odkażającym o spektrum działania wirusobójczym.

Zabezpieczone w ten sposób zwłoki na czas transportu należy umieścić albo kapsule transportowej, w przypadku przekazywania zwłok do krematorium, wykonanej z materiału umożliwiającego jej mycie i dezynfekcję, która po przekazaniu zwłok do spalarni podlega standardowej dekontaminacji środkami powierzchniowoczynnymi, albo trumnie do pochówku, w przypadku bezpośredniego pochowania na cmentarzu.

Na dnie trumny trzeba umieścić 5 centymetrową warstwę substancji płynochłonnej. Niezwłocznie po złożeniu zwłok w trumnie lub kapsule transportowej, trumnę lub kapsułę transportową zamknąć szczelnie i spryskać płynem odkażającym o spektrum działania wirusobójczym. Transport zwłok, jeżeli jest to możliwe,  należy prowadzić jednym zespołem przewozowym.

Pomieszczenia, w których osoba zmarła przebywała, oraz wszystkie przedmioty, z którymi była w styczności poddaje się odkażaniu.

Osoby bezpośrednio zaangażowane w proces dekontaminacji ciała i jego otoczenia oraz przygotowania do przewozu zwłok zmarłego zakażonego wirusem SARS-CoV-2 oraz mające bezpośredni kontakt ze zwłokami są zabezpieczane w następujące środki ochrony indywidualnej: kombinezon albo długi fartuch ochronny i czepek na głowę, jednorazową maskę zakrywająca otwory oddechowe, a do czasu umieszczenia zwłok w ochronnym, szczelnym worku maskę z filtrem co najmniej klasy N95/FFP2, gogle lub przyłbicę ochronną – jednorazową lub poddaną uprzednio procedurze dekontaminacyjnej, jednorazowe rękawice nitrylowe (optymalnie długie).

Z całością rozporządzenia można zapoznać się tutaj.

Czw., 2 Kw. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek