Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Stan epidemiczny a sytuacja w MOW-ach

Stan epidemiczny a sytuacja w MOW-ach fotolia.pl

Dyrektorzy MOW-ów informują o poważnych problemach w organizacji ich pracy w warunkach pandemii COVID-19. W dalszym ciągu do placówek kierowane są nowe osoby, co może stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa, zdrowia i życia wychowanków oraz pracowników. Niepokój wywołuje także stan psychiczny przebywających w ośrodkach młodych ludzi, którzy odczuwają duży stres, potęgowany izolacją od rodziny i bliskich.

O powyższych zagrożeniach dyrektorzy poinformowali także Rzecznika Praw Obywatelskich, który wystąpił do Ministra Edukacji Narodowej oraz do Ministra Zdrowia. 

W piśmie do Dariusza Piontkowskiego RPO wskazuje na następujące zagrożenia:

  1. W dalszym ciągu realizowane są postanowienia sądów o zastosowaniu środka wychowawczego w postaci umieszczenia w MOW, natomiast podczas wstępnych wywiadów nowi wychowankowie, pochodzący z różnych środowisk i części kraju, nie zawsze chcą udzielać żądanych informacji, zatem pracownicy nie są w stanie sprawdzić, czy dzieci miały wcześniej kontakt z osobami z grupy ryzyka;
  2. W razie stwierdzenia ryzyka dla wychowanka ośrodki nie dysponują pomieszczeniami odpowiednimi do zastosowania izolacji lub kwarantanny;
  3. W większości placówek znacząco spadła liczba członków kadry gotowych do pracy;
  4. Trudności z dostępem do leczenia specjalistycznego i doraźnego a przecież w ośrodkach przebywają dzieci z chorobami przewlekłymi, wymagające stałego przyjmowania leków (w tym leków psychotropowych) oraz ciągłej pomocy specjalistycznej.

Rzecznik przedstawił także postulaty dyrektorów MOW-ów, którzy apelowali, że zasadne jest natychmiastowe wstrzymanie realizacji w całym kraju skierowań do ośrodków i nowych przyjęć oraz udzielenie urlopu tym wychowankom, którzy mogą zostać objęci opieką rodziny lub placówki opiekuńczej do czasu ustania zagrożenia. Wskazali także, że należy pozostawić jedynie te osoby, które bezwzględnie powinny pozostać w izolacji od środowiska, gdyż tylko wtedy można będzie realizować najważniejsze zadania. Dyrektorzy zaproponowali również wprowadzenie w MOW zdalnego nauczania, podobnie do innych szkół i placówek oświatowych.

W związku z powyższym RPO zwrócił się do Ministra Piontkowskiego o podjęcie pilnych działań, które będą stanowiły realną odpowiedź na problemy opisywane przez dyrektorów MOW.

Mając na uwadze sytuację opisaną powyżej Adam Bodnar wystąpił także do Ministra Zdrowia i poprosił o rozważenie możliwości wprowadzenia regulacji umożliwiających objęcie obowiązkowymi testami na obecność koronawirusa nowych wychowanków MOW oraz wychowanków, którzy powracają po ucieczce.

Źródło: www.rpo.gov.pl

Pt., 3 Kw. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka