Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Więcej uprawnień dla farmaceutów

Więcej uprawnień dla farmaceutów fotolia.pl

W ramach pakietu nowelizacji ustaw w związku z walką z koronawirusem rząd postanowił także znowelizować ustawę z dnia 6 września 2001 r. prawo farmaceutyczne. Jakie zmiany zostały przewidziane w ustawie?

Najważniejsza zmiana dotyczy możliwość wystawiania recept przez farmaceutę. Zgodnie z art. 96 ust. 4 - farmaceuta posiadający prawo wykonywania zawodu może wystawić receptę dla osoby, o której mowa w art. 95b ust. 3 (pro familiae, pro auctroe- red.) albo receptę farmaceutyczną – w przypadku zagrożenia zdrowia pacjenta, do których stosuje się następujące zasady:

  • jest wystawiana w postaci elektronicznej, a w postaci papierowej w określonych przypadkach,
  • może być wystawiona na produkty lecznicze o kategorii dostępności Rp, z zastrzeżeniem produktów leczniczych zawierających środki odurzające, substancje psychotropowe
  • zawiera dane, o których mowa w art. 96a ust. 1 z wyłączeniem pkt 5 lit. b, oraz przyczynę wydania – w przypadku recepty farmaceutycznej;
  • recepta jest realizowana z odpłatnością 100%,
  • recepta w postaci papierowej po zrealizowaniu w aptece podlega ewidencjonowaniu.

Ponadto wprowadza się także zmiany w dystrybucji środków biobójczych. W przypadku stanu zagrożenia epidemicznego, stanu epidemii albo w razie niebezpieczeństwa szerzenia się zakażenia lub choroby zakaźnej minister właściwy do spraw zdrowia może, w drodze rozporządzenia, nałożyć na wytwórców, autoryzowanych przedstawicieli, dystrybutorów i importerów wyrobów medycznych, producentów i importerów środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub podmioty odpowiedzialne w odniesieniu do produktów biobójczych, posiadaczy pozwolenia albo zezwolenia na handel równoległy i wytwórców produktów biobójczych, obowiązki tj. informowanie o każdym fakcie zbycia tego typu produktów, stanach magazynowych, planowanych dostawach poprzez wpis do Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi a na hurtownie farmaceutyczne, apteki, punkty apteczne oraz działy farmacji szpitalnej odpowiednio obowiązki tj. przekazywania do Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi informacjo o przeprowadzonych transakcjach, przesunięciach magazynowych oraz stanach magazynowych.

W przypadku zagrożenia brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej produktu biobójczego, w związku ze stanem zagrożenia epidemicznego, stanem epidemii albo w razie niebezpieczeństwa szerzenia się zakażenia lub choroby zakaźnej, które może stanowić zagrożenie dla zdrowia publicznego, minister właściwy do spraw zdrowia może, w drodze obwieszczenia, ograniczyć ilość produktu leczniczego środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrobu medycznego lub produktu biobójczego na jednego pacjenta w danej jednostce czasu.

Z całością ustawy można zapoznać się tutaj.

Pt., 27 Mrz. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek