Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Prawa kobiet po poronieniu

Prawa kobiet po poronieniu fotolia.pl

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Ministra Zdrowia, w imieniu milionów kobiet, które kiedykolwiek doświadczyły poronienia o respektowanie, a przede wszystkim informowanie kobiet o przysługujących im prawach.

Ze skarg wpływających do Rzecznika Praw Obywatelskich wynika, że personel medyczny nie zawsze wywiązuje się z obowiązków informacyjnych wobec kobiet, których ciąża zakończyła się poronieniem.

Należyte poinformowanie o przysługujących pacjentce świadczeniach przez osoby sprawujące nad nią opiekę jest niezwykle istotne. Nieprzekazywanie tych informacji znacząco wpływa na pogorszenie i tak już dramatycznej sytuacji rodzin doświadczających poronień.

A brak informacji w odpowiednim terminie może prowadzić do nieodwracalnych skutków. Jednym z nich może być uniemożliwienie zabezpieczania materiału genetycznego w celu przeprowadzenia badań służących ustaleniu płci dziecka, co wykluczy możliwość uzyskania karty martwego urodzenia i zarejestrowania dziecka w urzędzie stanu cywilnego.

Jakie prawa przysługują kobietom, które poroniły?

  • prawo do „pożegnania się” z martwym dzieckiem w szpitalu i spędzenia sam na sam kilku chwil z dzieckiem
  • prawo do pochowku dziecka- bez względu na tydzień ciąży, w którym doszło do poronienia
  • prawo do urlopu macierzyńskiego w wymiarze 8- tygodni
  • prawo do rejestracji dziecka w USC
  • prawo do zasiłku pogrzebowego w wysokości 4 000 zł

Trzeba jednak pamiętać, że do rejestracji w USC, zasiłku pogrzebowego oraz urlopu i zasiłku macierzyńskiego konieczne jest otrzymanie karty martwego urodzenia. To dokument wydawany w szpitalu, ale tylko w momencie, gdy płeć dziecka jest znana. Przy stracie do ok. 16 tygodnia ciąży najczęściej samo badanie organoleptyczne nie wystarcza. W takiej sytuacji rodzice muszą zlecić badanie genetyczne w prywatnym laboratorium.

Źródło: RPO

Wt., 24 Mrz. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek