Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Koronawirus a prawa najmniejszych pacjentów

Koronawirus a prawa najmniejszych pacjentów fotolia.pl

Rodzic ma prawo być z dzieckiem w szpitalu nawet podczas epidemii - takie stanowisko głosi Rzecznik Praw Obywatelskich. Z całego kraju do Rzecznika napływają skargi rodziców, którzy nie mogą przebywać ze swoimi dziećmi w szpitalach na oddziałach pediatrycznych. Problem w tym, że praktyka w skali kraju jest niejednolita - jedne szpitale pozwalają rodzicom przebywać z dziećmi, inne wydają bezwzględny zakaz.

Zdaniem Rzecznika obecność rodzica podczas hospitalizacji dziecka jest istotna. Chodzi nie tylko o zapewnienie potrzeb emocjonalnych. Może to się również przyczynić się do procesu zdrowienia i skrócenia okresu terapii. 

Prawo pacjenta do obecności osoby bliskiej reguluje ustawa z 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Według niej w przypadku wystąpienia zagrożenia epidemicznego lub ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne innych osób odwiedziny w szpitalach mogą zostać ograniczone. Nie może to jednak stwarzać rzeczywistego zagrożenia dla więzi pacjentów i ich bliskich.

Przepisy o ochronie życia rodzinnego dotyczą każdego pacjenta, a zatem również dzieci. Brak w tym zakresie szczególnej ochrony dzieci to niewypełnienie art. 68 ust. 3 Konstytucji („Władze publiczne są obowiązane do zapewnienia szczególnej opieki zdrowotnej dzieciom, kobietom ciężarnym, osobom niepełnosprawnym i osobom w podeszłym wieku”).

Źródło: RPO

Śr., 25 Mrz. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek