Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

„Kwarantanna domowa” – jak będzie działać aplikacja?

„Kwarantanna domowa” – jak będzie działać aplikacja? fotolia.pl

Od 19 marca zaczęła być udostępniania aplikacja „Kwarantanna domowa”. Ma służyć lepszej i szybszej komunikacji ze służbami i zapewnić osobom objętym domową kwarantanną jak najlepszą opiekę. Aplikacja jest darmowa i dostępna zarówno w sklepach Google Play, jak i App Store.

W Polsce coraz więcej osób zostaje objętych kwarantann domową. To przede wszystkim osoby, które powróciły do kraju zza granicy, ale też ci, którzy mieli styczność z osobami zarażonymi koronawirusem. Wjeżdżając do kraju, podczas kontroli granicznej, każdy zobowiązany jest do wypełnienia tzw. karty lokalizacyjnej, czyli wskazania miejsca odbywania kwarantanny i podania numeru telefonu. Podstawowym obowiązkiem osób objętych tego rodzaju kwarantanną jest nieopuszczanie miejsca, w którym się znajdują przez 14 dni. Złamanie kwarantanny grozi karą pieniężną. To jednak przede wszystkim odpowiedzialność za zdrowie swoje i innych osób.

Aby jak najlepiej dbać o bezpieczeństwo w tym trudnym czasie, policjanci odwiedzają osoby objęte kwarantanną, by sprawdzić, czy jest ona przestrzegana. Wprowadzona właśnie aplikacja znacznie ułatwi to zadanie.

Każdego dnia kwarantanny do objętych nią osób - które zainstalowały i aktywowały aplikację – wysłany będzie SMS-em z prośbą o wykonanie zadania. Bardzo prostego i zawsze takiego samego. Zrobienia selfie.

Dzięki geolokalizacji oraz nowoczesnemu systemowi porównywania twarzy będzie wiadomo, że to na pewno ta osoba i że przechodzi kwarantannę w miejscu zadeklarowanym w formularzu lokalizacyjnym. Pomoże nam w tym zrobione przy aktywacji zdjęcie referencyjne. To do niego będą porównywane kolejne przesłane fotografie.

To dokładnie taka sama idea jak przy niezapowiedzianej kontroli policji – służy sprawdzeniu, czy osoba odbywająca kwarantannę nie opuszcza miejsca pobytu.

Czas przeznaczony na wykonanie selfie to 20 minut od otrzymania SMS-a. Po upływie tego czasu osoba objęta kwarantanną dostanie wiadomość przypominającą. Jeżeli w wyznaczonym czasie nie wykonamy zdjęcia będzie to sygnał dla policji, że powinna sprawdzić, czy zasady kwarantanny nie są łamane. Nie ma możliwości, by z aplikacji korzystały osoby nieobjęte kwarantanną. Jej system jest połączony z bazą numerów telefonów osób, które zostały zobowiązane do przejścia kwarantanny.

Aplikacja daje też m.in. możliwość zgłoszenia się do lokalnych ośrodków pomocy społecznej, które w uzasadnionych sytuacjach, mogą dostarczać leki, czy artykuły spożywcze. Dzięki aplikacji szybko można skontaktować się z pracownikiem socjalnym.  

W razie jakichkolwiek problemów technicznych osoby korzystające z aplikacji mogą zadzwonić na przygotowaną dla nich specjalną infolinię - 22 165 57 44.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Czw., 19 Mrz. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska