Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Trafiłeś na kwarantannę - sprawdź kto może Ci pomóc

Trafiłeś na kwarantannę - sprawdź kto może Ci pomóc fotolia.pl

Kwarantanna - jeszcze niedawno słowo to kojarzyło się dość enigmatycznie, w końcu komu w ostatnich latach zdarzyło przebywać się na kwarantannie. Dzisiaj, w dobie epidemii COVID-19, słowo to nabrało całkiem nowego znaczenia. Kwarantanna może dotknąć każdego z nas! Już nie tylko ludzie powracających do Polski z zagranicy, ale także niektórzy urzędnicy, starosta a nawet kilku ministrów zostali objęci kwarantanną. Wirus bowiem nie wybiera… Co zrobić w sytuacji gdy zostaliśmy objęci kwarantanną? Gdzie szukać pomocy w codziennych czynnościach?

W sytuacji gdy znaleźliśmy się na kwarantannie i potrzebujemy pomocy pierwszym krokiem powinien być telefon do Ośrodka Pomocy Społecznej. W tym szczególnym okresie ośrodki pomocy społecznej powinny skupić się na pomocy osobom starszym, samotnym, niepełnosprawnym, czyli osobom najbardziej potrzebującym wsparcia w związku z kwarantanną, które nierzadko nie są w stanie radzić sobie same. Każda osoba, która posiada wiadomości o osobie, która potrzebuje pomocy, a sama obawia się tej pomocy udzielić powinna zatelefonować z informacją do lokalnego OPS.

Funkcjonariusze Policji, którzy w porozumieniu ze służbami sanitarnymi sprawdzają, czy osoby poddane kwarantannie przebywają w domu, szczególną uwagę będą zwracać na osoby samotne, starsze czy niepełnosprawne. Informacje o takich osobach przekażą do ośrodka pomocy społecznej. Pracownik socjalny OPS skontaktuje się z taką osobą telefonicznie.

Potrzebujesz jedzenia lub zakupów?

Posiłki i produkty żywnościowe będą dostarczana przez osoby wyznaczone w danej gminie we współpracy z wolontariuszami organizacji pozarządowych. Ośrodek pomocy społecznej współpracuje także z miejscową jednostką Ochotniczej Straży Pożarnej, Strażą Miejską, Policją, Wojskiem Obrony Terytorialnej. Te służby także mogą rozwozić posiłki i produkty żywnościowe.

Potrzebujesz psychologa?

W tej sprawie należy kontaktować się z ośrodkiem pomocy społecznej w swojej gminie lub powiatowym centrum pomocy rodzinie.

Potrzebujesz usług opiekuńczych?

Osoby po leczeniu szpitalnym wymagającym choćby czasowego wsparcia w postaci usług opiekuńczych czy specjalistycznych usług opiekuńczych powinny mieć usługi przyznane w trybie pilnym.

Czegokolwiek potrzebujesz skontaktuj się z lokalnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej!

Źródło: MRPiPS

Śr., 18 Mrz. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek