Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Przesłanka nieważności konkursu na stanowisko zastępcy dyrektora szpitala

Przesłanka nieważności konkursu na stanowisko zastępcy dyrektora szpitala fotolia.pl

Niepowiadomienia kandydata lub członka komisji konkursowej o terminie posiedzenia komisji, w przypadku konkursu na stanowisko zastępcy dyrektora samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej skutkuje unieważnieniem konkursu (§ 8 pkt 7 rozporządzenia z dnia 6 lutego 2012 r. w sprawie sposobu przeprowadzania konkursu na niektóre stanowiska kierownicze w podmiocie leczniczym niebędącym przedsiębiorcą).

W sprawie rozpatrywanej przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach (wyrok z dnia 11 lutego 2020 r. III SA/Gl 1062/19) skarga dotyczyła stwierdzenie nieważności konkursu z powodu naruszenia § 8 pkt 7 rozporządzenia t.j. niepowiadomienia skarżącego jako kandydata o terminie posiedzenia komisji.

Jak wskazał Sąd przepisy regulujące postępowanie konkursowe ze względu na konieczność zapewnienia legalności i transparentności konkursu mają charakter bezwzględnie obowiązujący, co oznacza, że organizator konkursu, którym w powołanej sprawie był dyrektor szpitala nie może tych przepisów stosować w sposób dowolny.

Skoro niepowiadomienie kandydata lub członka komisji o terminie posiedzenia komisji skutkuje nieważnością postępowania konkursowego, to nie ulega najmniejszej wątpliwości, że organ organizujący konkurs powinien zadbać o prawidłowe i rzetelne wypełnienie tego wymogu i dysponować, na wypadek wniosku o stwierdzenie nieważności postępowania konkursowego z tej przyczyny, pisemnym dowodem doręczenia powiadomienia, co w powołanej sprawie nie miało miejsca. Tego podstawowego braku nie usuwa późniejsze, złożone na użytek sprawy, oświadczenie pracownika o ustnym powiadomieniu skarżącego o terminie posiedzenia komisji, wobec konsekwentnego stanowiska skarżącego o braku takiego powiadomienia i w sytuacji, w której był on przecież zainteresowany udziałem w posiedzeniu komisji i wynikiem postępowania.

Zatem w przedmiotowej sprawie dyrektor szpitala wykazał niefrasobliwość i brak dbałości o zapewnienie pełnej i weryfikowalnej dokumentacji postępowania konkursowego. Zdaniem Sądu zarzut skarżącego podniesiony w skardze był zatem w pełni uzasadniony.

Źródło: CBOSA 

Czw., 19 Mrz. 2020 0 Komentarzy
Katarzyna Liszka-Michałka
Redaktor Katarzyna Liszka-Michałka