Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

NIK skontrolowała SOR-y w województwie śląskim. Dane nie są optymistyczne

NIK skontrolowała SOR-y w województwie śląskim. Dane nie są optymistyczne fotolia.pl

Jak wykazała kontrola Najwyższej Izby Kontroli, największym problemem wpływającym na funkcjonowanie szpitalnych oddziałów ratunkowych w województwie śląskim są braki kadrowe, a także niewystarczające środki, jakie na funkcjonowanie tych oddziałów szpitale dostają w ramach ryczałtu z NFZ.

Przeprowadzona kontrola była konsekwencją serii incydentów, a także zgonów pacjentów, którzy zgłosili się na SOR-y w regionie. Kontroli zostało poddane funkcjonowanie SOR-ów w latach 2016-2019 w: Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Cieszynie, Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. N.M.P. w Częstochowie, Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie, Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym Nr 3 w Rybniku i Wielospecjalistycznym Szpitalu Powiatowym S.A. w Tarnowskich Górach.

Choć wszystkie skontrolowane szpitale zapewniały na oddziałach minimalną obsadę kadrową, to jednak organizacja opieki lekarskiej nie była prawidłowo przeprowadzona. W trzech z 5 szpitali, stwierdzono przypadki braku stałej obecności co najmniej jednego tzw. lekarza systemu (mającego wymagane przepisami kwalifikacje). W jednej z tych placówek, w wybranych do szczegółowej analizy 430 dniach udzielania świadczeń, stwierdzono aż 74 takie przypadki. W czterech spośród skontrolowanych oddziałów, świadczeń udzielali lekarze wezwani z dyżurów na innych oddziałach.

Takie postępowanie godzi w zarządzenie prezesa NFZ z 2018 roku, które mówi o tym, że opieka na SOR-ach ma być wyodrębniona, całodobowa i niezależna od opieki sprawowanej na innych oddziałach szpitala.

Kontrolerzy NIK zwrócili również uwagę na czas pracy lekarzy - we wszystkich skontrolowanych szpitalach omijano przepisy dopuszczając do sytuacji, w której lekarze zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, bezpośrednio przed lub po świadczeniu pracy pełnili dyżury na podstawie umów cywilnoprawnych zawieranych przez szpitale bezpośrednio z nimi lub podmiotami zewnętrznymi. Skutkowało to tym, że czas pracy takich lekarzy wynosił więc nieprzerwanie ponad 31 godzin, a w skrajnych przypadkach nawet 55 godzin.

NIK zwróciła też uwagę na niedofinansowanie działań SOR-ów. Mimo, że z tytułu realizacji świadczeń na SOR-ach następował stały wzrost przychodów, to w okresie objętym kontrolą w trzech skontrolowanych szpitalach funkcjonowanie oddziałów ratunkowych przyniosło straty, natomiast od pierwszej połowy roku 2019, taka sytuacja miała już miejsce we wszystkich pięciu szpitalach.

To jednak nie jedyne nieprawidłowości, na które zwróciła uwagę Najwyższa Izba Kontroli. Zwrócono również uwagę na nierzetelne prowadzenie dokumentacji medycznej czy niedostosowanie zasad segregacji medycznej pacjentów do nowych przepisów.

Działalność oddziału ratunkowego w szpitalu w Tarnowskich górach została oceniona przez NIK negatywnie. Jak wykazała kontrola, oddział na czas remontu został przeniesiony do pomieszczeń tymczasowych, które nie spełniały wymogów  określonych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 2019 r. Nie zapewniono bowiem łatwej komunikacji z oddziałem anestezjologii i intensywnej terapii, blokiem operacyjnym i pracownią diagnostyki obrazowej, brak było pełnego zadaszenia podjazdu dla specjalistycznych środków transportu sanitarnego, automatycznego zamykania i otwierania podjazdu w celu ochrony przed wpływem czynników atmosferycznych; wejście dla pieszych nie było przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Działo się tak, mimo że obowiązujące przepisy jednoznacznie określają jakie wymogi winny zostać spełnione przy realizacji świadczeń na SOR-ach. Ponadto, w pismach skierowanych do Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Katowicach, kierownictwo szpitala informując o przystąpieniu do remontu, zapewniło, że tymczasowe pomieszczenia będą spełniać  określone przepisami wymogi, co pozwoli zapewnić ciągłość udzielania świadczeń w oddziale ratunkowym.

Źródło: NIK

Śr., 11 Mrz. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska