Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Neurologia, kardiologia, ortopedia i endokrynologia będą nielimitowane

Neurologia, kardiologia, ortopedia i endokrynologia będą nielimitowane fotolia.pl

Od 1 marca br. zostaną zniesione limity na porady pierwszorazowe w czterech poradniach: neurologicznej, kardiologicznej, ortopedycznej i endokrynologicznej. Ministerstwo zapowiedziało także wzrost wyceny świadczeń z wyżej wymienionych zakresów.

W opinii resortu właśnie w tych czterech poradniach obecnie są największe kolejki. W sumie czeka w nich około 700 tysięcy pacjentów. By zachęcić lekarzy do przyjmowania nowych pacjentów, Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci więcej za poradę udzieloną pacjentowi, który korzysta po raz pierwszy ze świadczeń u danego lekarza.

Zapisanie się na pierwszą wizytę u lekarza specjalisty jest kluczowe w przygotowaniu planu leczenia, który później można kontynuować w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).

Ministerstwo postanowiło  zlikwidować limity w kolejnych rodzajach świadczeń. Podobno postąpiono w przypadku: badań tomografii komputerowej (TK) i rezonansu magnetycznego (RM) oraz na operacji zaćmy oraz endoprotezoplastyki. Niestety, zabiegi te nie spowodowały znaczącego spadku liczby oczekujących na uzyskanie świadczeń. Zgodnie z danymi z raportu Najwyższej Izby Finansowej z wykonania planu finansowego przez NFZ w roku 2018, liczba oczekujących na świadczenia wynosiła w grudniu 2018 r. 5 646 000 osób. O raporcie NIK pisaliśmy tutaj.

Źródło: MZ

Pt., 14 Lt. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek