Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Narodowa Strategia Onkologiczna została przyjęta

Narodowa Strategia Onkologiczna została przyjęta fotolia.pl

Rada Ministrów w drodze uchwały przyjęła Narodową Strategię Onkologiczną, czyli program wieloletni na lata 2020-2030. Jest to kompleksowy program walki z rakiem. Strategia wyznacza kierunki rozwoju onkologii w Polsce. Najważniejszym celem założonym w strategii jest wzrost odsetka osób przeżywających 5 lat od zakończenia terapii onkologicznej a także zwiększenie wykrywalności nowotworów w ich wczesnym stadium.

Co roku na choroby nowotworowe zapada ponad 160 tysięcy Polaków, a ok. 100 tysięcy umiera z ich powodu. W przypadku około 50 proc. nowotworów można podjąć skuteczne działania profilaktyczne, dlatego NSO kładzie ogromny nacisk na profilaktykę i edukację. W Polsce żyje około 1 miliona osób, u których zdiagnozowano lub wyleczono nowotwór, a prognozy wskazują, że w ciągu najbliższych 5 lat liczba pacjentów onkologicznych może wzrosnąć o 15 proc., zaś w perspektywie 10 lat o 28 proc.

Aby poprawić sytuację polskich pacjentów oraz lekarzy zajmujących się diagnostyką i terapią w onkologii, Strategia koncentruje się na 5 obszarach:

  1. Inwestycje w kadry medyczn e- zwiększenie liczy lekarzy i lepsza jakość ich kształcenia.
  2. Inwestycje w edukację  dotyczące stylu życia- walka z otyłością, wprowadzenie regulacji prawnych związanych z ograniczeniami dotyczącymi palenia tytoniu, ochrona przeciw promieniowaniu UV, szczepienia HPV dla dziewczynek i chłopców.
  3. Inwestycje w pacjenta - zwiększenie dostępności do badań przesiewowych, zwiększenie zaangażowania lekarzy POZ i medycyny pracy w poprawie zgłaszalności na badania przesiewowe.
  4. Inwestycje w naukę i innowacje - wsparcie badań naukowych w onkologii, dostęp do innowacyjnych terapii, zwiększenie liczy leków refundowanych.
  5. Inwestycje w system opieki onkologicznej - utworzenie podmiotów wyspecjalizowanych w diagnostyce i leczeniu wybranych nowotworów, poprawa infrastruktury szpitali, rozwój opieki rehabilitacyjnej, paliatywnej i hospicyjnej, prawo do życia bez bólu dla wszystkich pacjentów onkologicznych.

Źródłem finansowania działań przewidzianych w Strategii jest budżet państwa. Planowane nakłady na realizację zadań wynikających ze Strategii zaplanowane na lata 2020-2030 wynoszą 5 mld 100 mln zł. 

Źródło: MZ

Czw., 6 Lt. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek