Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Dofinansowanie do in vitro dla mieszkańców lubuskiego

Dofinansowanie do in vitro dla mieszkańców lubuskiego fotolia.pl

Po raz trzeci województwo lubuskie w programie polityki zdrowotnej postawiło na pomoc parom zmagającym się z problemem niepłodności. W 2020 roku na ten cel przeznaczono pół miliona złotych.

Program polityki zdrowotnej „Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego in vitro dla mieszkańców województwa lubuskiego został opracowany i po raz pierwszy realizowany w 2018 r. Celem Programu jest ograniczenie zjawiska niepłodności  i bezdzietności u par kwalifikujących się do leczenia metodą zapłodnienia pozaustrojowego poprzez wsparcie finansowe procedury „in vitro”. Realizacja świadczeń medycznych wynikająca z Programu przyczyni się do wzrostu urodzeń w województwie lubuskim, co wpłynie na poprawę trendu demograficznego w regionie.

W wyniku analizy realizacji Programu In Vitro w 2019 roku, stwierdzono ponad czterdziestoprocentową skuteczność leczenia niepłodności wśród zakwalifikowanych par, tj. potwierdzenie ciąż. Dzięki środkom z programu w 2019 r., 16 kobiet zaszło w ciąże, z czego 5 ciąż stanowiły ciąże mnogie. W 2018 r. zapłodnienie invitro udało się uzyskać 7 ciąż w tym 1 bliźniaczą (dzięki invitro urodziło się 6 dzieci).

Światowa Organizacja Zdrowia WHO wpisała niepłodność na listę chorób cywilizacyjnych. Zjawisko niepłodności występuje także w Polsce. Chociaż brak badań populacyjnych uniemożliwia operowanie dokładnymi danymi, to od kilkudziesięciu lat zauważa się sukcesywne jego nasilanie.

Obecnie w Polsce około 20 % par, czyli już niemal co piąta para, aby mieć dziecko, potrzebuje lekarskiej pomocy. Medycyna potrafi im pomóc coraz skuteczniej. Jednak dostępne, najnowocześniejsze metody diagnostyki i leczenia są drogie i niefinansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, stąd tylko część z niepłodnych par sięga po pomoc specjalisty.

Źródło: lubuskie.pl

Śr., 22 St. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek