Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Koszty sądowe w postępowaniach z udziałem pacjentów

Koszty sądowe w postępowaniach z udziałem pacjentów fotolia.pl

W sprawach o zadośćuczynienia dochodzone na podstawie art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta , sąd może kierując się zasadą słuszności, obciążyć pozwanego całością kosztów, mimo że żądania powoda uwzględnione zostało tylko w części- tak orzekł Sąd Najwyższy w składzie siedmiu sędziów, sygn. III CZP 30/19.

Zagadnienie to zostało przedstawione przez Rzecznika Praw Pacjenta. Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy o prawach pacjenta i rzeczniku Praw Pacjenta w razie zawinionego naruszenia praw pacjenta sąd może przyznać poszkodowanemu odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę.

Sąd Najwyższy przypomniał, że przesłanką przedstawienia zagadnienia prawnego nie jest sama rozbieżność w orzecznictwie, zwłaszcza rozbieżność wynikająca z odmiennego stosowania prawa, lecz rozbieżność wynikająca z odmiennej wykładni prawa. Rozbieżność w orzecznictwie nie wynika więc z wadliwej wykładni tego przepisu, lecz z jego stosowania w różnych okolicznościach konkretnych spraw.

Wyrok Sądu najwyższego z dnia 15 stycznia 2020 r., sygn. III CZP 30/19

Źródło: SN

Czw., 16 St. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek