Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Gdzie, w czasie ferii, można uzyskać pomoc medyczną poza miejscem zamieszkania?

Gdzie, w czasie ferii, można uzyskać pomoc medyczną poza miejscem zamieszkania? fotolia.pl

Rozpoczęły się ferie zimowe, dla wielu z nas to czas intensywnych wyjazdów na zimowy wypoczynek. Jazda na nartach, snowboardzie czy łyżwach, to nie tylko przyjemności, to także niosące spore ryzyko kontuzji sporty. Gdzie możemy szukać pomocy medycznej, podczas gdy przebywamy poza miejscem naszego zamieszkania, a przydarzy nam się zimowy wypadek?

Przebywając na zimowym wypoczynku poza miejscem zamieszkania możesz skorzystać z kilku form opieki medycznej:

Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej - jeżeli podczas ferii zimowych potrzebujesz pomocy lekarza przebywając w innym miejscu w kraju możesz zgłosić się do przychodni działającej w miejscu Twojego pobytu.

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna - ten rodzaj opieki zdrowotnej udzielany jest w godzinach 18.00 - 8.00 rano w dni powszednie oraz całodobowo w dni wolne od pracy. W razie nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia koniecznie udaj się po pomoc do najbliższego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej (np. tam, gdzie mamy najbliżej), niezależnie od tego gdzie mieszkasz. Lekarz pełniący dyżur podczas nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej może udzielić Ci porady w warunkach ambulatoryjnych, w domu (w przypadkach medycznie uzasadnionych) i telefonicznie.

Szpitalny oddział ratunkowy (SOR) i izba przyjęć – skorzystaj z nich tylko w razie nagłego zagrożenia życia lub poważnego zagrożenia zdrowia. 

Pogotowie ratunkowe - w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia lub w innych stanach nagłych wezwij zespół ratownictwa medycznego dzwoniąc pod numer 999 lub 112.

Jeżeli planujesz wyjazd za granicę, wówczas zaopatrz się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli EKUZ, przyda się, jeśli podczas urlopu zimowego zachorujesz lub będziesz musiał skorzystać z pomocy lekarskiej w państwach Unii Europejskiej i EFTA (Islandii, Lichtensteinu, Norwegii i Szwajcarii). Karta EKUZ wydawana jest bezpłatnie i właściwie od ręki. EKUZ wystawiana jest dla każdego członka rodziny osobno. Pamiętajże podczas pobytu na terenie krajów UE/EFTA należy korzystać z placówek, które działają w ramach powszechnych systemów ochrony zdrowia. Za leczenie prywatne zapłacisz z własnej kieszeni.

UWAGA! W niektórych krajach unijnych np. na Słowacji nie są finansowane świadczenia z zakresu ratownictwa (zwłaszcza ratownictwa górskiego). Dlatego przed wyjazdem zapoznaj się z zasadami, które obowiązują w danym kraju, w ramach systemu powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego i rozważ możliwość wykupienia dodatkowego, prywatnego ubezpieczenia.

Źródło: NFZ

Wt., 14 St. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek