Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Od 8 stycznia 2020 e-recepty stają się obowiązkowe. Możesz je przechowywać w specjalnej aplikacji

Od 8 stycznia 2020 e-recepty stają się obowiązkowe. Możesz je przechowywać w specjalnej aplikacji fotolia.pl

Od środy 8 stycznia lekarz nie przepisze nam już tradycyjnych, papierowych recept. Zostały one bowiem zastąpione e-receptami. W jaki sposób mieć do niej dostęp i nie martwić się o to, że zaginie, a my zapomnimy kodu? Najwygodniejszą opcją jest zainstalowanie aplikacji mObywatel.

Z aplikacji, która pomaga w jednym miejscu przechowywać najważniejsze dokumenty korzysta już prawie milion osób. Aby uruchomić aplikację mObywatel potrzebne jest posiadanie Profilu Zaufanego, który gwarantuje bezpieczeństwo naszych danych. Obecnie aplikacja dostępna jest na smartfony z systemem operacyjnym Android 6.0 wzwyż. Ministerstwo Cyfryzacji zapewnia jednak, że pod koniec stycznia z aplikacji będą też mogli korzystać właściciele telefonów z systemem iOS.

Po zmianie systemu wydawania recept, lekarz drogą elektroniczną wprowadza do systemu dane o przepisanych nam lekach. Otrzymujemy 4-cyfrowy kod, który później należy podać farmaceucie razem z naszym numerem PESEL. Jeśli jednak posiadamy naszą e-receptę w aplikacji, nie musimy martwić się o zgubienie kodu.

Po zainstalowaniu aplikacji mObywatel, należy wybrać w niej kartę „e-recepta”. Będąc w aptece, należy następnie wybrać tę receptę, którą chcemy w danym momencie zrealizować. Aplikacja daje nam dwie opcje do wyboru – możemy albo pokazać farmaceucie ekran telefonu z wyświetlonym kodem QR, albo podać numer PESEL a następnie kod znajdujący się pod e-receptą. To wszystko!

Warto założyć także Internetowe Konto Pacjenta (Do zalogowania się w nim również konieczne jest posiadanie Profilu Zaufanego).

W aplikacji Internetowe Konto Pacjenta znajdziemy:

  • swoją dokumentację medyczną (np. e-recepty i e-skierowania, a wkrótce także swoje wyniki badań czy wypis ze szpitala),
  • informacje o wysokości refundacji (kupionych leków i innych produktów medycznych oraz świadczeń wykorzystanych w ramach NFZ — na przykład przebytego zabiegu lub badania),
  • informacje o zaleconej dawce leków,
  • informacje o zaplanowanych świadczeniach refundowanych przez NFZ, takich jak wizyta u Twojego lekarza specjalisty czy planowany termin rehabilitacji.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Śr., 8 St. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska