Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ile magnezu może znaleźć się maksymalnie w suplemencie diety

Ile magnezu może znaleźć się maksymalnie w suplemencie diety fotolia.pl

Główny Inspektorat Sanitarny na zebraniu Zespołu ds. Suplementów diety określił maksymalne poziomy: witaminy B6, żelaza, magnezu oraz miedzi, jakie mogą znaleźć się maksymalnie  w dziennej zalecanej dawce suplementu.

Poszczególne substancje zostały ustalone na następującymi poziomie:

  • witamina B6 – ustalono maksymalną ilość witaminy B6 w suplementach diety dedykowanych dla osób dorosłych na poziomie 18 mg,
  • magnez – ustalono maksymalną ilość magnezu w suplementach diety dedykowanych dla osób dorosłych na poziomie 400 mg na dzień,
  • żelazo – ustalono maksymalną ilość żelaza w suplementach diety dedykowanych dla osób dorosłych na poziomie 20 mg; natomiast w suplementach diety oznaczonych jako dedykowane kobietom w ciąży maksymalną dawkę żelaza w dziennej porcji ustalono na poziomie 30 mg,
  • miedź – ustalono maksymalną ilość miedzi w suplementach diety dedykowanych dla osób dorosłych na poziomie 2 mg na dzień.

Dodatkowo stwierdzono, że o dawce żelaza u kobiet ciężarnych powinien decydować lekarz, więc w oznakowaniu takich suplementów diety rekomenduje się umieścić ostrzeżenie: „Produkt dla kobiet w ciąży, stosować po konsultacji z lekarzem”.

Preparaty zawierające w swoim składzie witaminy i minerały są najczęściej przyjmowaną grupą suplementów diety. Jak wskazują dane rynkowe nawet co czwarty suplement diety jest preparatem witaminowym.

Polacy wydają rekordowe sumy na suplementy diety. Rynek tych preparatów jest jednym z najprężniej rozwijających się, rocznie sprzedaż tego typu produktów rośnie średnio o 5%. Wartość rynku suplementów diety w 2020 roku sięgnie 5 miliardów złotych. Polacy średnio każdego roku kupują 240 milionów! opakowań różnego typu suplementów diety. Obecnie na rynku oferowane jest około 15 tysięcy produktów tego typu.

Źródło: GIS

Czw., 2 St. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek