Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Jak wygląda przyjęcie do ZOL psychiatrycznego

Jak wygląda przyjęcie do ZOL psychiatrycznego fotolia.pl

Zakłady Opiekuńczo Lecznicze o profilu psychiatrycznym stanowią ważny ośrodek pomocy dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Istnieje kilka sposób przyjęcia pacjenta do tego typu placówki.

Osoba, która wymaga pobytu w takim zakładzie może zostać przyjęta na podstawie jej wniosku lub wniosku opiekuna ustawowego – wniosek powinien być złożony na podstawie skierowania lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Innym sposobem przyjęcia do ZOL jest przyjęcie na wniosek dyrektora szpitala psychiatrycznego - w przypadku gdy uzna on, że osoba przebywająca w szpitalu nie wymaga dalszej hospitalizacji, ale nie jest zdolna do samodzielnego funkcjonowania w środowisku domowym. Kolejną możliwością jest skierowanie wniosku przez organ do spraw pomocy społecznej np. MOPS - jeżeli taki organ uzna, że osoba objęta wsparciem społecznym z powodu choroby nie radzi sobie w środowisku domowym, często stwarzając zagrożenie dla siebie i innych osób.

Jednak, gdy pacjent odmawia zgody na umieszczenie go w ZOL o profilu psychiatrycznym, wówczas każdorazowo zgodę na umieszczenie w zakładzie udziela sąd opiekuńczy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania pacjenta.

Pobyt w psychiatrycznym zakładzie opiekuńczo-leczniczym zazwyczaj jest pobytem długoterminowym. Średnia długość pobytu pacjenta wynosi 270 dni. Zdarzają się również sytuacje, że pacjenci dożywają w nim późnej starości.

W zakładach znajdują pomoc osoby, które przebyły fazę leczenia szpitalnego, lecz ze względu na stan zdrowia i stopień niepełnosprawności oraz brak możliwości samodzielnego funkcjonowania w środowisku domowym wymagają stałego nadzoru lekarskiego, a przede wszystkim, profesjonalnej pielęgnacji i rehabilitacji. Pacjenci podczas hospitalizacji zaopatrywani są w środki farmaceutyczne i materiały medyczne. Zapewniane jest im również wyżywienie odpowiednie do stanu zdrowia. Za pobyt w zakładzie opiekuńczo leczniczym ponosi się odpłatność. Zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, osoba przebywająca w zakładzie opiekuńczo-leczniczym ponosi koszty wyżywienia i zakwaterowania. Wysokość opłaty ustala kierownik zakładu opiekuńczego. Zgodnie z wytycznymi ustawowymi wysokość takiej opłaty wynosi 250% najniższej emerytury, z tym że opłata nie może być wyższa niż kwota odpowiadająca 70% miesięcznego dochodu pacjenta.

Źródło: RPP

Pt., 13 Gr. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek