Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

W Poznaniu nastolatki mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciwko wirusowi HPV

W Poznaniu nastolatki mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciwko wirusowi HPV fotolia.pl

Od 2008 roku Poznań realizuje programy profilaktyki zakażeń wywołanych wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). To wirus, który w Polsce występuje bardzo często, a jest odpowiedzialny między innymi za nowotwory szyjki macicy, głowy i szyi. W Poznaniu właśnie ruszyła jego kolejna edycja programu, w której dziewczęta i chłopcy mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciwko wirusowi.

Każdego roku z programów profilaktyki wirusa HPV w Poznaniu korzysta nawet 2 tysiące osób. Od 2016 roku z programu mogą skorzystać nie tylko dziewczęta ale również i chłopcy.

Z programu mogą skorzystać nastolatkowie, którzy mieszkają w Poznaniu (posiadają czasowe lub stałe zameldowanie), bądź których rodzic lub opiekun rozlicza w Poznaniu swój PIT. Program skierowany jest do osób urodzonych w roku 2006, niemniej z darmowych szczepionek może też skorzystać młodzież urodzona w latach 2001-2005.

Zapisanie się na szczepienie jest bardzo proste – wystarczy zgoda podpisana przez rodzica a także brak przeciwwskazań stwierdzony przez lekarza. Osoby urodzone w roku 2006 mogą przystąpić do szczepienia w dowolnej placówce medycznej w mieście, która bierze udział w programie. W tym przypadku nie obowiązuje rejonizacja. Natomiast osoby starsze kwalifikujące się do programu, mogą zaszczepić się wyłącznie w przychodni Spółki Edictum przy ul. Mickiewicza 31 w Poznaniu. 

Profilaktyka zakażeń wywołanych wirusem brodawczaka ludzkiego jest niezwykle ważna. Z powodu raka szyjki macicy, który prawie w 100 proc. powiązany jest z wirusem HPV, umiera blisko 5 Polek dziennie. Wirus odgrywa też rolę w zachorowaniach na wiele innych chorób, takich jak: raka odbytu, raka sromu, raka pochwy, brodawki narządów płciowych, nowotwory głowy i szyi.

Wt., 3 Gr. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Węgrzyn