Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Temat koronera powraca

Temat koronera powraca fotolia.pl

Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt ustawy o stwierdzaniu, dokumentowaniu i rejestracji zgonów. Zgodnie z projektem ustawa ma w końcu wprowadzić instytucje koronera, który będzie stwierdzał zgon.

Zgodnie z projektem, zgon poza szpitalem będzie mógł stwierdzić lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, lekarz z przychodni specjalistycznej, nocnej i świątecznej opieki lekarskiej, ale także koroner, czyli powoływany przez wojewodę urzędnik z wykształceniem lekarskim. Projekt zakłada też, że zgon będzie mógł stwierdzić również kierownik zespołu ratownictwa medycznego, którym może być ratownik medyczny lub pielęgniarka systemu. Jednak w niektórych wypadkach, zgodnie z brzmieniem projektu, w niektórych wypadkach stwierdzenie zgonu będzie musiało zostać potwierdzone przez koronera.

Projekt ustawy uwzględnia stworzenie warunków gwarantujących określenie przyczyny śmierci, w tym kwalifikowania przyczyny zgonu przez osobę inną niż sporządzająca kartę zgonu, zgodne z Międzynarodową Statystyczną Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD 10), co między innymi umożliwi dokładne mapowanie przyczyn zgonów na danym obszarze i dywersyfikację środków przeznaczanych na ochronę zdrowia.

Koszty ustanowienia instytucji koronera i jego działania mają zostać, zgodnie z projektem, pokryte z budżetu państwa, z części, w której dysponentami są wojewodowie.

Nowe przepisy mają obowiązywać od stycznia 2021 roku.

Źródło: RCL

Sob., 30 Lst. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek