Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

W krakowskim szpitalu zacznie działać poradnia antynikotynowa

W krakowskim szpitalu zacznie działać poradnia antynikotynowa fotolia.pl

20 listopada w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II, uruchomiona zostanie poradnia antynikotynowa. Otwarcie poradni odbędzie się w przeddzień Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu. Korzystanie z poradni będzie bezpłatne.

Według Światowej Organizacji Zdrowia Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc zajmuje czwarte miejsce na liście przyczyn zgonów na świecie. Starzenie się populacji a także ciągłe narażenie na czynniki zachorowania będą powodować zwiększanie się problemu. W Polsce Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc to trzecia co do częstości przyczyna zgonów. Szacuje się, że liczba chorych na POChP wynosi ponad 2 miliony, z czego rocznie 15 tysięcy umiera.

By móc przeciwdziałać chorobom, osoby uzależnione będą mogły skorzystać z pomocy poradni antynikotynowej. Dostępnych będzie wiele form wsparcia – przede wszystkim będą to porady specjalistyczne i badania spirometryczne. Poradnia będzie też prowadzić działania edukacyjne z profilaktyki Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc.

Poradnia antynikotynowa czynna będzie w Konsultacyjnej Specjalistycznej Przychodni Chorób Płuc (w budynku M III) przy ul. Prądnickiej 80. Osoby chcące skorzystać ze wsparcia poradni mogą dzwonić na infolinię pod nr tel.: 514 602 892 lub 12 614 24 27. Udział w poszczególnych formach wsparcia jest całkowicie bezpłatny.

Poradnia jest dofinansowana ze środków unijnych w ramach projektu pn. „Weź głęboki oddech”. to projekt, który zachęca do rzucania palenia, zwiększenia świadomości społeczeństwa na temat przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, zmniejszenia zachorowalności i przedwczesnej umieralności z powodu chorób układu oddechowego, a także ograniczenia szkód zdrowotnych spowodowanych paleniem tytoniu. Celem projektu jest również wdrożenie ogólnopolskiego programu edukacyjnego dotyczącego przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.

Projekt realizowany jest w województwach małopolskim, podkarpackim i świętokrzyskim. Realizacja projektu przewidziana jest do 2021 roku, a z jego działań mogą skorzystać:

  •  Nałogowi palacze
  •  osoby pracujące w warunkach narażających ich na działanie czynników szkodliwych predysponujących do powstawania POChP
  •  pracownicy służby BHP
  •  pielęgniarki i lekarze POZ oraz lekarze medycyny pracy

W ramach projektu zostaną też podjęte działania edukacyjne, takie jak kampanie medialne, szkolenia, edukacja personelu medycznego. Powstanie też ogólnodostępna aplikacja mobilna.

Pon., 18 Lst. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Węgrzyn