Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Związek Województw RP o kompetencji zawodów medycznych

Związek Województw RP o kompetencji zawodów medycznych fotolia.pl

Związek Województw RP opracował stanowisko w sprawie kompetencji zawodów medycznych i zawodów mających zastosowanie w ochronie zdrowia. W artykule prezentujemy wspomniane stanowisko.

Związek w stanowisku zwraca uwagę na problem niedoborów kadrowych w wielu grupach zawodów medycznych i  zawodów mających zastosowanie w ochronie zdrowia. Powodem takiego stanu rzeczy jest starzenie się personelu medycznego oraz finansowe niedocenienie pracy tego personelu. Jako możliwość rozwiązania tego problemu Związek wskazuje zwiększenie kompetencji pracowników zawodów medycznych w szczególności pielęgniarek, położnych i ratowników medycznych.

Ustawowa regulacja opieki farmaceutycznej jako świadczenia zdrowotnego oraz dopuszczenie możliwości prowadzenia przez apteki usług dodatkowych na rzecz pacjentów tj. przeglądy lekowe, kontynuacja recept. Świadczenia udzielane przez farmaceutów dopuszczone są już w wielu krajach Europy i USA. Przykładem jest Wielka Brytania gdzie farmaceuci włączeni są w krajowe programy badań przesiewowych i wykonują podstawowe badania (pomiar glukozy, cholesterolu, kwasu moczowego, bilirubiny, enzymów wątrobowych, hemoglobiny i kreatyniny) umożliwiające wstępną ocenę stanu zdrowia pacjenta. W krajach gdzie stosowane jest to rozwiązanie farmaceuci przyczyniają się do poprawy wykrywalności wielu jednostek chorobowych, przy tym nie ingerując w kompetencje innych zawodów medycznych.

Ponadto w odniesieniu do grupy zawodowej psychologów w trybie pilnym należy przystąpić do prac nad ustawą regulującą zakres kompetencji i odpowiedzialności tej grupy zawodowej. Obecnie kwestia ta regulowana jest tylko częściowo. Psychologowie znajdują zatrudnienie w obszarach nadzorowanych przez 8 różnych ministerstw. Podjęcie prac nad ustawą określającą prawa wykonywania zawodu psychologa aktualizuje się szczególnie w sytuacji, gdy Polska zajmuje niechlubne 2 miejsce pod względem ilości samobójstw w grupie dzieci i młodzieży.

Z całością stanowiska można zapoznać się poniżej.

Załączniki:
Pobierz ten plik (w sprawie kompetencji zawodów medycznych.._.pdf)Stanowisko805 kB
Czw., 14 Lst. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek