Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Związek Województw RP apeluje o wprowadzenie zmian w finansowaniu świadczeń zdrowotnych

Związek Województw RP apeluje o wprowadzenie zmian w finansowaniu świadczeń zdrowotnych fotolia.pl

Związek Województw RP opracował stanowisko w sprawie wprowadzenia racjonalnych systemowych zmian w finansowaniu świadczeń zdrowotnych. W artykule prezentujemy to stanowisko.

W stanowisku Związek zawraca uwagę na permanentne niedofinansowanie systemu ochrony zdrowia, które skutkuje pogarszanie dostępu do świadczeń zdrowotnych a w konsekwencji także pogorszenie stanu zdrowia obywateli.

Zdaniem Związku Województw RP publiczna służba zdrowia znajduje się w głębokim kryzysie. Z raportu Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych wynika, że zadłużenie szpitali wzrosło o ponad 40 procent.

Według ekspertów i dyrektorów szpitali główne powody pogarszania wyników finansowych szpitali są dwa. Po pierwsze niekorzystnie skalkulowany ryczałt i zasada, że w ryczałcie nie ma żadnych nadwykonań oraz ustalenie poziomu finansowania świadczeń objętych ryczałtem na poziomie z 2015 roku. Po drugie rosnące wynagrodzeń pracowników służby zdrowia (szczególnie pielęgniarek), za którymi nie idą adekwatne środki finansowe.

Z uwagi na przewidywane skutki podwyższenia kosztów osobowych (podniesienie płacy minimalnej, a w ślad za tym podniesienie płac wszystkich grup zawodów medycznych zgodnie z obowiązującym prawem) oraz rosnących cen pozostałych usług, należy się spodziewać dalszego pogarszania się wyników finansowych szpitali.

Zapowiedź podwyższania wyceny do rozliczania świadczeń szpitalnych w grupie szpitali I i II poziomu zabezpieczenia o 3% i 4%, nie rekompensuje wyliczonych przez zarządzających szpitalami, podwyższenia kosztów funkcjonowania o 8% w stosunku do roku 2018. W propozycjach Ministerstwa Zdrowia zabrakło podwyższenia świadczeń dla szpitali III poziomu.

W opinii Związku Województw RP poprawa sytuacji w służbie zdrowia wymaga rozwiązań systemowych, a nie działań punktowych. Sieć szpitali, która miała poprawić i ułatwić dostęp do świadczeń zdrowotnych i polepszyć sytuację placówek medycznych działa nieprawidłowo. Wyliczenie ryczałtu dla oddziałów ratujących życie tj. oddział udarowy i OIOM generuje olbrzymie nadwykonania, których NFZ nie przewiduje.

Zwiększenie budżetu NFZ w roku bieżącym wynika z ogólnej dobrej koniunktury gospodarki, jednak sytuacja ta nie rozwiązuje niedomagania całego systemu ochrony zdrowia. Do poprawy sytuacji szpitali potrzebna jest rzetelna wycena procedur szpitalnych oparta o rachunek kosztów, coroczna indeksacja kosztów stałych o procent inflacji czy wydzielenie w budżecie szpitali kosztów działalności podstawowej od kosztów osobowych.

Związek Województw RP wnosi o wprowadzenie racjonalnych i systemowych zmian adekwatnych do potrzeb i zwiększenie dofinansowania ochrony zdrowia w kraju.

Z całością stanowiska można zapoznać się poniżej.

Załączniki:
Pobierz ten plik (w sprawie wprowadzenia racjonalnych systemowych zmian w finansowaniu świadczeń zdrowotnych.pdf)Stanowisko1406 kB
Sob., 9 Lst. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek