Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Związek Województw RP o normach zatrudnienia w psychiatrii

Związek Województw RP o normach zatrudnienia w psychiatrii fotolia.pl

Komisja ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej Związku Województw RP opracowała stanowisko w sprawie norm zatrudnia w psychiatrii. W artykule prezentujemy treść stanowiska.

Komisja zwróciła się z wnioskiem o pilną zmianę przepisów w zakresie minimalnych norm zatrudnienia pielęgniarek w opiece psychiatrycznej. Związek Województw RP zwraca uwagę na  deficyt kadry pielęgniarskiej na rynku zatrudnienia. Pomimo prowadzenia stałej rekrutacji personelu pielęgniarskiego przez podmioty lecznicze, zdecydowana większość podmiotów ma problemy z zatrudnieniem nowych pielęgniarek, szczególnie w tak trudnej dziedzinie ochrony zdrowia jaką jest opieka psychiatryczna.

Dodatkowo sprawę braku personelu pielęgniarskiego na oddziałach psychiatrycznych utrudnia fakt równoczesnego poszukiwania personelu pielęgniarskiego przez niemal wszystkie podmioty lecznicze, co stawia jednostki udzielające świadczeń w zakresie opieki psychiatrycznej na z góry straconej pozycji. Praca pielęgniarek w psychiatrii jest bowiem szczególnie wymagająca i obciążająca.

Zdaniem Związku Województw RP zwiększenie norm zatrudnienia w sytuacji dramatycznego wręcz braku personelu na rynku pracy przyczyni się do pogorszenia dostępności świadczeń zdrowotnych dla pacjentów. Brak możliwości spełnienia norm i dostosowania liczby zatrudnionych pielęgniarek do liczby łóżek, zmuszać będzie pracodawców do likwidacji łóżek, a w dalszej perspektywie czasowej do niekontrolowanej likwidacji podmiotów leczniczych o profilu psychiatrycznym i leczenia uzależnień.

Ponadto, w stanowisku wyrażono opinię, iż zwiększenie norm zatrudnienia pielęgniarek w opiece psychiatrycznej w większości przypadków dalece odbiega od rzeczywistych potrzeb w tym zakresie. Pacjentami psychiatrycznego ZOL są w przeważającej większości osoby ustabilizowane pod względem stanu zdrowia psychicznego osoby z otępieniami naczyniowymi, przy których znaczną część udzielanego świadczenia stanowią czynności pielęgnacyjne.

Także w oddziałach dziennych- psychiatrycznym czy rehabilitacji psychiatrycznej wprowadzenie równoważnika 4,5 etatu pielęgniarskiego na oddział bez względu na liczbę posiadanych miejsc nie uwzględnia faktu, że tego typu oddziały oferują przede wszystkim opiekę lekarską, psychologiczną, zajęcia terapeutyczne, rehabilitacyjne i terapię zajęciową. Podobnie w oddziałach terapii uzależnień zabiegi pielęgnacyjne wykonywane są w stopniu minimalnym, oddziaływanie lecznicze stanowi bowiem psychoterapia.

Abstrahując od braku możliwości zatrudnienia tak dużej liczby pielęgniarek, z uwagi na ich brak na rynku pracy, zwiększenie zatrudnienia w takim wymiarze nie jest możliwe także z powodów finansowych.

W związku z tym Związek Województw RP wniósł o pilne podjęcie działań mające na celu zmianę przepisów dot. norm zatrudnienia pielęgniarek w psychiatrii.

Z całością stanowiska można zapoznać się poniżej. 

Załączniki:
Pobierz ten plik (w sprawie norm ztrudnienia w psychiatrii.pdf)Stanowisko1252 kB
Śr., 6 Lst. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek