Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Już 90 tys. wniosków do programu „Czyste powietrze”. Minister zapowiada, że będzie jeszcze lepiej

Już 90 tys. wniosków do programu „Czyste powietrze”. Minister zapowiada, że będzie jeszcze lepiej fotolia.pl

90 tysięcy wniosków na łączną kwotę ponad 2 mln złotych złożono już w programie „Czyste powietrze”. Jak zapowiada minister środowiska Henryk Kowalczyk, celem jest zdecydowana poprawa jakości powietrza w ciągu najbliższych lat.

Budżet programu „Czyste powietrze” nie jest mały, gdyż na jego realizację przeznaczone są 103 miliardy złotych. Jego realizacja została zaplanowana do 2029 roku. Głównym założeniem programu są działania mające na celu ograniczenie emisji do atmosfery szkodliwych substancji, które powstają na skutek ogrzewania domów jednorodzinnych słabej jakości paliwem w przestarzałych piecach. Jak zapowiada ministerstwo środowiska, minister jest zdania, że w Polsce problem smogu zniknie w ciągu około 10 lat. Dzięki programowi uda się ograniczyć emisję szkodliwych pyłów do atmosfery o setki tysięcy ton – podkreśla Henryk Kowalczyk. Program pomaga nie tylko w wymianie pieców, ale też termomodernizacji budynków. Dotychczas w ramach programu podjęto ponad 55 tys. uchwał o udzieleniu finansowania na łączną kwotę ponad 1 mld zł (przeznaczone na dotacje i pożyczki).

By móc podejmować konkretne działania, niezbędne jest informowanie i edukowanie społeczeństwa. Dlatego, jak informuje ministerstwo środowiska, od momentu rozpoczęcia działania programu „Czyste Powietrze” w całej Polsce odbywały się spotkania informacyjno-edukacyjne z mieszkańcami, podczas których przedstawiano jego najważniejsze zasady i założenia. W całym cyklu spotkań uczestniczyło ponad 170 tys. osób. 

Najnowsza kampania społeczna odbywa się pod hasłem „Czyste powietrze – zdrowy wybór!” i chce kształtować świadomość ekologiczną Polaków w zakresie przyczyn zanieczyszczenia powietrza oraz jego konsekwencji dla zdrowia. Dzięki kampanii, która jest kontynuacją projektu z 2018 r., Ministerstwo Środowiska planuje dotrzeć do właścicieli domów, w których systemy grzewcze nie spełniają współczesnych standardów, czyli wyposażone są w kotły i piece starej generacji, opalane są złej jakości węglem lub odpadami, czyli do potencjalnych beneficjentów programu „Czyste Powietrze”.

Śr., 23 Prn. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Węgrzyn