Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Główny Inspektor Sanitarny o szczepieniach przeciwko HPV

Główny Inspektor Sanitarny o szczepieniach przeciwko HPV fotolia.pl

Główny Inspektor Sanitarny skierował do jednostek samorządu terytorialnego stanowisko w sprawie w sprawie bezpieczeństwa stosowania szczepionek przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego HPV u dziewcząt 12 i 13 letnich. Samorządy realizując programy polityki zdrowotnej bardzo często decydują się na finansowanie właśnie szczepień przeciwko HPV.

Główny Inspektor Sanitarny odniósł się tym do do krążącego wystąpienia jednego ze stowarzyszeń, które neguje zasadność stosowania szczepień. W stanowisku GIS przypominał m.in.,  że profilaktyczne działanie szczepionek przeciw HPV w zapobieganiu powstawaniu zmian prekursorowych wysokiego stopnia (CIN2/CIN3) oraz raka in situ (adenocarcinoma in situ) zostało jednoznacznie potwierdzone w licznych badaniach, w których brały udział dziesiątki tysięcy kobiet na całym świecie. Wszystkie badania kliniczne wykazały, że w populacji PPP (per protocol population, populacja nie zakażona HPV), a więc odpowiadającej w „rzeczywistym świecie" populacji np. 12-13 letnich dziewcząt , skuteczność szczepień wynosi 95-100% w zapobieganiu zmianom przed nowotworowym wysokiego stopnia wywoływanym przez typy HPV obecne w szczepionkach. W populacji kobiet aktywnych seksualnie mogących już być zakażonymi lub narażonymi na zakażenie w trakcie szczepień, skuteczność ta zmniejsza się do około 40%. Stąd też idealną populacją do szczepień są młode osoby przed inicjacją seksualną, czyli w wieku 12-13 lat, które są grupą docelową w programach szczepień realizowanych przez samorządy.

W stanowisko GIS wskazano również, że nadzór nad bezpieczeństwem stosowania produktów leczniczych poprzez zbieranie zgłoszeń pojedynczych przypadków działań niepożądanych pochodzących od osób wykonujących  zawód  medyczny,  a  także  od   pacjentów,   ich  opiekunów   i  przedstawicieli w ramach swych zadań sprawuje Prezes Urzędu  Rejestracji  Produktów  Leczniczych,  Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. W 2013 r. pacjenci uzyskali możliwość zgłoszenia działań niepożądanych, a ustawa Prawo farmaceutyczne wprowadziła obowiązek przesyłania do Urzędu kopii zgłoszeń  niepożądanych  odczynów  poszczepiennych  przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Od 2013 r. do Urzędu nie wpłynęło żadne zgłoszenie działania niepożądanego po szczepionce przeciw HPV dotyczące zachorowania na nowotwór, nie było także przypadku śmiertelnego po użyciu ww. szczepionek.

Z pełną treścią stanowiska Głównego Inspektora Sanitarnego można zapoznać się tutaj.

Pt., 25 Prn. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel