Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nowe formy samokształcenia ratowników medycznych - projekt rozporządzenia przekazany do konsultacji publicznych

Nowe formy samokształcenia ratowników medycznych - projekt rozporządzenia przekazany do konsultacji publicznych fotolia.pl

Do konsultacji publicznych przekazano projekt rozporządzenia ministra zdrowia z dnia 18 października br. w sprawie doskonalenia zawodowego ratowników medycznych.

Celem niniejszego rozporządzenia jest wypełnienie delegacji ustawowej zawartej w art. 12e ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym, przez wprowadzenie rozwiązań systemowych dotyczących sposobu dopełniania przez ratownika medycznego obowiązku doskonalenia zawodowego.

Projekt rozporządzenia określa formy samokształcenia, sposób, tryb odbywania doskonalenia zawodowego przez ratowników medycznych oraz zakres doskonalenia zawodowego ratowników medycznych.

Samokształcenie będzie realizowane, podobnie jak to ma miejsce obecnie w następujących formach:

  • seminarium,
  • udział w kongresie, zjeździe, konferencji, sympozjum naukowym,
  • udział w posiedzeniu szkoleniowym stowarzyszenia będącego zgodnie z postanowieniami jego statutu towarzystwem naukowym o zasięgu krajowym zrzeszającym ratowników medycznych,
  • przygotowanie i wygłoszenie referatu na kongresie, zjeździe, konferencji, sympozjum naukowym, posiedzeniu szkoleniowym lub stowarzyszenia zawodowego lub przedstawienie prezentacji naukowej w formie plakatu lub doniesienia zjazdowego,
  • udział w warsztatach szkoleniowych,
  • udział w kursach realizowanych za pośrednictwem sieci internetowej z ograniczonym dostępem zakończonych testem,
  • opublikowanie jako autor lub współautor: książki naukowej, książki popularnonaukowej, artykułu naukowego oryginalnego, artykułu o charakterze poglądowym, rozdziału w książce naukowej lub popularnonaukowej, artykułu popularnonaukowego, programu multimedialnego lub komunikatu z badań naukowych,
  • tłumaczenia książki lub artykułu naukowego lub popularnonaukowego, programu multimedialnego,
  • udział w mistrzostwach lub zawodach ratownictwa medycznego,
  • uzyskanie tytułu zawodowego magistra, stopnia naukowego doktora lub doktora habilitowanego lub tytułu profesora,
  • udział w szkoleniach z samoobrony,
  • samokształcenia przygotowującego do właściwej realizacji zadań w ramach prowadzenia szkoleń dla ratowników medycznych.

Nową formą samokształcenia będzie udział w kursie samoobrony, udział w kursie doskonalącym umiejętności w zakresie prowadzenia pojazdu uprzywilejowanego w ruchu drogowym oraz praca w charakterze nauczyciela akademickiego w uczelniach prowadzących kształcenie na kierunku studiów ratownictwo medyczne, a także wolontariat odbywany w jednostce systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne, przez ratownika medycznego wykonującego zadania zawodowe w jednostkach, o których mowa w art. 11 ust 3 pkt 1 i 6 ustawy, na podstawie porozumienia zawartego pomiędzy dysponentem jednostki systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne, a ratownikiem medycznym.

Wszystkie powyższe formy samokształcenia powinny być realizowane z zakresu wiedzy i umiejętności określonych w § 4 projektu rozporządzenia.

Za wyżej wymienione formy samokształcenia przysługują punkty edukacyjne, które określone zostały w załączniku nr 1 do rozporządzenia. W ramach doskonalenia zawodowego ratowników medycznych realizowany będzie kurs doskonalący, o którym mowa w art. 12 ust. 2 pkt 1 ustawy. Kurs ten, tak jak dotychczas będzie mógł być realizowany przez podmioty uprawnione do prowadzenia kursu doskonalącego wpisane na listę podmiotów uprawnionych do prowadzenia kursu doskonalącego prowadzoną przez dyrektora Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.

Projekt rozporządzenia określa w załączniku nr 2 wzór wniosku o wpis na listę podmiotów uprawnionych do prowadzenia kursu doskonalącego. Za zrealizowanie określonej wyżej formy kształcenia przysługują punkty edukacyjne.

Zaliczenie doskonalenia zawodowego polega na uzyskaniu w okresie edukacyjnym co najmniej 200 punktów edukacyjnych za udział w wybranych formach doskonalenia zawodowego, przy czym 120 punktów edukacyjnych musi być uzyskane za udział w kursie doskonalącym zakończonym egzaminem.

Doskonalenie zawodowe realizowane będzie w pięcioletnich okresach rozliczeniowych zwanych okresami edukacyjnymi.

Pierwszy okres edukacyjny rozpoczyna się z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym uzyskano dyplom uprawniający do wykonywania zawodu ratownika medycznego.

Przebieg doskonalenia zawodowego będzie dokumentowany w karcie doskonalenia zawodowego ratownika medycznego, której wzór określa załącznik nr 3 do przedmiotowego rozporządzenia.

Projekt rozporządzenia dostępny jest tutaj.

Źródło: legislacja.rcl.gov.pl

Wt., 22 Prn. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa