Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Czy lekarz może żądać zapłaty za wystawienie zaświadczenia do 500+ dla niepełnosprawnych?

Czy lekarz może żądać zapłaty za wystawienie zaświadczenia do 500+ dla niepełnosprawnych? fotolia.pl

Zgodnie z nowymi przepisami osoby, które ukończyły 18 lat i są niezdolne do samodzielnej egzystencji mają prawo do uzyskania świadczenia 500+. Przy składaniu wniosków koniecznej jest dołączenie do nich dokumentacji medycznej oraz zaświadczenia o stanie zdrowia, wydanego przez lekarza nie wcześniej niż na miesiąc przed złożeniem wniosku. Na tej podstawie ZUS lub KRUS kieruje ubiegających się o świadczenie na badanie do lekarza orzecznika.

Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia alarmuje, że zaświadczenia, które trzeba dołączyć do wniosku o 500+, nie są finansowane z NFZ. Zaświadczenie nie jest świadczeniem zdrowotnym związanym z leczeniem, więc nie wynika z ustawy, co oznacza, że jest świadczeniem płatnym.

W świetle prawa zaświadczenia OL-9 i N19 są płatne przez podmiot, na zlecenie którego przeprowadza się badanie. Nie ma ich w katalogu nieodpłatnych zaświadczeń i orzeczeń. W przypadku 500 plus dla osób niepełnosprawnych wnioskodawcą jest pacjent. Jednak z ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej wynika, że lekarze nie powinni pobierać opłata za wydawanie zaświadczeń do celów pomocy społecznej.

Masowe wystawianie zaświadczeń przez lekarzy powoduje nadmierne obciążenie administracyjne placówek podstawowej opieki zdrowotnej, które borykają się z rozbudowaną biurokracją i brakami kadrowymi. Warto zaznaczyć, że obecnie placówki POZ przeżywają oblężenie z powodu wzmożonego zachorowania na infekcje.

Porozumienie skierowało pismo do Ministerstwa Zdrowia, Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia i Premiera o sfinansowanie tego zadania w ramach świadczeń zdrowotnych, tak aby kosztami jego wystawienia nie obciążać pacjentów.

Źródło: www.porozumieniepoz.pl

Sob., 12 Prn. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek