Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Specjalne działania opiekuńczo-wychowawcze w szpitalach

Specjalne działania opiekuńczo-wychowawcze w szpitalach fotolia.pl

Resort edukacji przygotował zmianę rozporządzenia w sprawie organizacji kształcenia oraz warunków i form realizowania specjalnych działań opiekuńczo-wychowawczych w przedszkolach i szkołach specjalnych, zorganizowanych w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej. Podstawą wydania rozporządzenia jest upoważnienie w ust. 2 w art. 71c ustawy o systemie oświaty. A przesłanką do nowelizacji regulacji jest konieczność uspójnienia przepisów dotyczących organizacji kształcenia uczniów dotychczasowych szkół ponadgimnazjalnych realizujących kształcenie zawodowe (obecnie dotyczy to wyłącznie czteroletnich techników) z przepisami wydanymi na podstawie ust. 3 art. 128 Prawa oświatowego.

Jak czytamy w uzasadnieniu, proponowane przez MEN zmiany mają umożliwić chorym uczniom klas dotychczasowego czteroletniego technikum prowadzonych w pięcioletnim technikum, realizację w szkole zorganizowanej w podmiocie leczniczym programów nauczania uwzględniających podstawę programową kształcenia ogólnego dla trzyletniego liceum ogólnokształcącego oraz ramowy plan nauczania trzyletniego liceum ogólnokształcącego. Uczeń po powrocie do klasy dotychczasowego czteroletniego technikum, uzupełni obowiązkowe zajęcia edukacyjne z zakresu kształcenia zawodowego teoretycznego oraz zajęcia prowadzone w ramach praktycznej nauki zawodu. Natomiast sposób uzupełnienia przez ucznia obowiązkowych zajęć z zakresu kształcenia zawodowego teoretycznego oraz praktycznej nauki zawodu ustali dyrektor pięcioletniego technikum, w którym prowadzone są klasy czteroletniego technikum, do których uczęszcza uczeń. 

Projekt będzie opiniowany przez zespół ds. edukacji, kultury i sportu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Pt., 4 Prn. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża