Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Jak tworzyć programy profilaktyczne

Jak tworzyć programy profilaktyczne fotolia.pl

Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji organizuje cykl szkoleń na temat tworzenia programów polityki zdrowotnej. Skierowane są one m.in. do przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego. Zakres szkolenia obejmuje omówienie aktualnego prawodawstwa związanego z systemem opieki zdrowotnej, zaznajomienie uczestników z podstawowymi pojęciami z zakresu EBM i HTA oraz analizą informacji i wyszukiwaniem dowodów naukowych użytecznych w tworzeniu programów. Terminy szkoleń dostępne są tutaj.

Szkolenia organizowane są w ramach projektu „Racjonalne decyzje w systemie ochrony zdrowia, ze szczególnym uwzględnieniem regionalnej polityki zdrowotnej” realizowanego przez AOTMiT w ramach programu Wiedza Edukacja Rozwój, finansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS). Głównym celem projektu jest wsparcie w tworzeniu samorządowych programów polityki zdrowotnej, regionalnych strategii ochrony zdrowia, procesu taryfikacji oraz procesu terapeutycznego. Szkolenia mają na celu podnoszenie umiejętności i świadomości pracowników JST, a zdobyta wiedza ma przełożyć się na podejmowanie racjonalnych decyzji.

Organizatorzy zakładają, że dzięki realizacji zaproponowanych szkoleń uczestnicy zdobędą wiedzę związaną, jak to ujęto, z podejmowaniem decyzji odnośnie alokacji środków w systemie ochrony zdrowia Ma to się przełożyć na lepsze zrozumienie podejmowanych decyzji, szczególnie w świetle dowodów naukowych oraz kosztów związanych z refundacją świadczeń. Kolejnym rezultatem będzie możliwość pełniejszego włączenia się przeszkolonych osób w proces refundacyjny, m.in. na etapie zgłaszania uwag do analiz weryfikacyjnych publikowanych przez AOTMiT.

Szczególną grupą odbiorców szkoleń będą również organizacje pacjenckie, ponieważ rozumienie procesu refundacyjnego ułatwi udział czynnika społecznego w procesie podejmowania decyzji refundacyjnych. Zaznajomienie przedstawicieli organizacji pacjentów z podstawami HTA umożliwi ich
bardziej aktywne i świadome uczestnictwo w procesie refundacyjnym, zwłaszcza w postaci wydawania opinii na temat potrzeb pacjentów i oszacowania minimalnego oczekiwanego wpływu technologii medycznych na codzienne funkcjonowanie chorego. Pozwoli również zrozumieć kryteria jakimi kieruje się decydent, podejmując decyzje refundacyjne.

Czw., 3 Prn. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża