Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nowoczesne karetki – rusza „Program wymiany ambulansów"

Nowoczesne karetki – rusza „Program wymiany ambulansów fotolia.pl

Ministerstwo Zdrowia rozpoczyna realizację ogólnopolskiego „Programu wymiany ambulansów”, dzięki któremu do stacji pogotowia ratunkowego w całym kraju trafi 200 nowoczesnych karetek. Ich zakup pozwoli na zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów oraz przyczyni się do poprawy warunków pracy zespołów ratownictwa medycznego.

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia - zagwarantowanie szybkiej i bezpiecznej reakcji zespołu ratowniczego w wielu przypadkach może uratować ludzkie życie. Dlatego Ministerstwo Zdrowia dokłada wszelkich starań, by systematycznie wyposażać pogotowie ratunkowe w nowe, profesjonalnie wyposażone pojazdy.

„Program  wymiany ambulansów” stanowi kolejny etap reformy systemu ratownictwa medycznego, którego pierwsza faza zakończyła się 1 kwietnia 2019 r. uruchomieniem Państwowego Ratownictwa Medycznego. Już w zeszłym roku Ministerstwo Zdrowia zrealizowało akcję „Wspieramy SOR-y”, w ramach której przekazano do 100 oddziałów ratunkowych w całym kraju nowy sprzęt niezbędny do ratowania życia.

Z obecnie realizowanego programu skorzystają mieszkańcy wszystkich województw – nowoczesne ambulanse trafią do stacji ratownictwa medycznego w całej Polsce. Kwota dofinansowania to 400 tys. zł na karetkę, co pozwoli na zakup nowoczesnych pojazdów przystosowanych do funkcjonowania w systemie ratownictwa medycznego. Budżet programu w 2019 roku wyniesie prawie 80 mln zł.

Wyposażenie zespołów ratownictwa medycznego w nowoczesne karetki jest niezbędne do udzielania natychmiastowej pomocy. Ambulanse medyczne wyjeżdżają do pacjentów bardzo często – w sumie około 3,2 mln razy rocznie, co daje średnio prawie 6 wyjazdów na jedną  karetkę w ciągu doby. Są one  niejednokrotnie realizowane w warunkach ekstremalnych bądź w trudno dostępnym terenie. Sprawia to, że karetki ulegają uszkodzeniom i szybkiemu zużyciu. Przyjmuje się, że zasadna jest ich wymiana już po 5 latach użytkowania. Polskim pacjentom do tej pory służyły nawet kilkunastoletnie karetki. Co trzeci ambulans w Polsce ma 6 lat lub więcej. Po zakończeniu wymiany w ramach programu, średni wiek pojazdu funkcjonującego w systemie spadnie o 30 miesięcy.

Do Ministerstwa Zdrowia wpłynęły wnioski o udział w programie od wszystkich dysponentów zespołów ratownictwa medycznego wytypowanych przez wojewodów. Zostały one zaakceptowane, co pozwoli już teraz uruchomić postępowania zakupowe tak, aby nowe pojazdy mogły trafić do miejsc stacjonowania jeszcze w tym roku. Podpisywanie umów w ramach „Programu wymiany ambulansów” będzie się odbywało we wrześniu i październiku 2019 roku.

Źródło: MZ

Śr., 28 Sp. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska